Jesteś tu: Start / Sekcje FA / Kraków / Małopolskie /

R.U.T.A. zagrała w Krakowie

Chłopskie pieśni buntu i niedoli, ale także utwory z nowej płyty “Na uschod – Wolność albo śmierć” zagrała w sobotę na krakowskim rynku R.U.T.A. Na moment sceną zawładną debiutujący Krakowski Ochotniczy Chór Rewolucyjny.

Odbywający się w ramach festiwalu Rozstaje koncert R.U.T.Y. z udziałem ukraińskiej grupy HulayHorod zgromadził na Rynku Głównym kilkaset osób. Większość publiczność ciepło przyjęła występ zespołu, a szczególnie pochodzącej z Mińska nowej genialnej wokalistki Nastii Niakrasavej. Część festiwalowej publiczności z konsternacją przyjęła jednak utwór poświęcony Jakubowi Szeli.

Cały czas nad tłumem powiewały czarne flagi, a publiczności rozdane zostały ulotki z tekstami Warszawianki 1905 oraz Bella ciao. Niespodziewanie pod koniec koncertu na scenę wtargnęło ponad 20 osób z Krakowskiego Ochotniczego Chóru Rewolucyjnego. Padło hasło “Za dużo artystów, za mało anarchistów”, pojawił się baner “Rozbroić rządy! Uzbroić pragnienia!” i rozpoczęło się chóralne śpiewanie, do którego dołączyła część publiczności. Mimo potknięć i fałszów chór bawił się świetnie, a występ zakończył się brawami publiczności:)

Film

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.