Jesteś tu: Start / Sekcje FA / Kraków / Małopolskie /

Kraków: “Narodowcy” atakują miejsce spotkań lokalnych inicjatyw społecznych

W sobotę skrajni prawicowcy podjęli próbę ataku na jeden z krakowskich skłotów, co zakończyło się wybiciem jednej szyby.

Napastnicy pili piwo na ulicy i wykrzykiwali obelżywe hasła. Za cel wybrali sobie miejsce spotkań działaczy ruchu obrony praw lokatorskich oraz wielu przedsięwzięć społecznych o charakterze lokalnym. Ludzie skupieni wokół skłotu sprzeciwiają się neoliberalnemu podejściu obecnego rządu i władz miasta Krakowa. Uważają, że prowadzą one antyspołeczną politykę poprzez zamykanie publicznych szkół, przedszkoli, domów kultury oraz są odpowiedzialne za radykalne cięcia świadczeń socjalnych.

Jako alternatywę środowisko skupione wokół skłotu widzą oddolną samoorganizację, którą wcielają od lat w życie poprzez takie działania jak prowadzenie kooperatywy spożywczej [http://kooperatywy.pl/], wspieranie grup działających na rzecz  zachowania publicznej oświaty, współdziałanie ze środowiskiem lokatorskim, rozdawanie darmowych posiłków potrzebującym, samopomocowe warsztaty rowerowe, komputerowe etc. Sens ataku na siedzibę prospołecznych inicjatyw lokalnych pozostaje niejasny.

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.