Jesteś tu: Start / Sekcje FA / Kraków / Publicystyka /

Nie PO VATowana strata

Lady Godiva - według legendy w zilustrowany sposób protestowała przeciwko podatkom Lady Godiva - według legendy w zilustrowany sposób protestowała przeciwko podatkom

Od 1 stycznia przyszłego roku stawki podatku VAT na wiele towarów zostaną podniesione. Rząd tłumaczy to posunięcie skutkami kryzysu. Jednocześnie ten sam rząd w budżecie na rok 2011 powiększa ilość środków na funkcjonowanie Sejmu i Senatu czy Kancelarii Prezydenta RP.

Istniejące obecnie stawki 7% i 22% zostaną podniesione do 8% i 23%. Wbrew początkowym zapowiedziom Donalda Tuska wzrost podatku odczujemy na co dzień w sklepach ponieważ nowe stawki obejmą produkty spożywcze. Wzrosną ceny wielu towarów m.in: mleka, warzyw, mięsa, tłuszczy, pieczywa, herbaty czy słodyczy. Na wybrane artykuły żywnościowe wprowadzona zostanie nowa 5% stawka. Tą stawką zostaną objęte także książki, które do tej pory były zwolnione od podatku obrotowego. Nowe stawki będą obowiązywać też m.in. na materiały budowlane, mieszkania, sprzed RTV AGD czy paliwo. Decyzja o podwyżce VAT-u krytykowana jest przez ekonomistów, którzy powszechnie uważają iż jest to jednorazowy zabieg który nie uratuje finansów publicznych.

Natomiast oszczędności władze szukają w środkach przeznaczonych na pomoc grupom wykluczonym społecznie. Dotkną one m.in. Funduszu Pracy i program aktywizacji bezrobotnych. Kwota przeznaczona na ten cel zostanie obcięta o 50%! Jednocześnie obowiązkowe składki pracownicze na FP nie ulegną zmniejszeniu. Cięcia obejmą też niektóre świadczenia rodzinne czy zasiłki pogrzebowe.

Bulwersujący jest fakt, iż politycy którzy przed wyborami pokazywali Polskę jako zieloną wyspę na mapie Europy tak szybko zmienili zdanie na temat ekonomicznej sytuacji kraju. Warto też zwrócić uwagę na to, iż oszczędności władze szukają w kieszeniach obywateli. Równocześnie sobie przyznając coraz większe fundusze. W przyszłym roku budżet kancelarii prezydenta RP wzrośnie o 7%, sejmu i senatu po blisko 9%.

(pitrus)

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.