Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

Jesteś tu: Start / Dokumenty / Publicystyka /
A+ R A-

Syndykalistyczny Związek Studentów Akcja Bezpośrednia - Ukraina

„Nie” państwu policyjnemu!

Wyszliśmy dziś na ulicę, by wykrzyczeć, że żadna władza nie ma prawa rozgonić ludzi gumowymi pałami. Możliwość pokojowego protestu to jedna z podstawowych gwarancji tego, co nazywamy demokracją. Bez tej gwarancji niemożliwa jest rozmowa na temat jakości systemu edukacji, opieki medycznej czy społecznej – wszystkie te rzeczy zostały osiągnięte w walce. Strajk studentów, który rozpoczął się w tym tygodniu, musi trwać aż do zdobycia prawa do pokojowego protestu.

Pamiętajmy też, że policyjna przemoc nie jest problemem jedynie ostatnich dni. Ona istnieje od dziesięcioleci – na komisariatach, na ulicach, stadionach czy podczas protestów społecznych. Z przemocą policji spotyka się niemal każdy z nas w swoim codziennym życiu. Czy możemy się więc zadowolić dymisją Zachaczenki? Czy może potrzebujemy zmian systemowych?

Powiedzmy to wprost: tam gdzie nie ma policji – nie istnieje policyjna przemoc. Toteż naszym celem minimum musi być uwolnienie uniwersytetu od policji oraz stworzenie skutecznego i efektywnego samorządu akademickiego.

To nie utopia, kiedy w Grecji i wielu innych krajach europejskich policja niema wstępu na teren uniwersytetu.

Nie zapominajmy, że uczelnia to przestrzeń studentów, miejsce wymiany myśli i wyrażania solidarności.

 

Nadszedł czas, byśmy wyszli na ulice i odzyskali przestrzeń uniwersytetu, uwolnili ją od przemocy, hierarchii i ucisku!

Strajkuj, kochaj, walcz o swoje prawa!

Redakcja

Redakcja

Strona www: www.federacja-anarchistyczna.pl E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.