Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /
A+ R A-

Kongresono 2015

  • Data wydarzenia: 27 kwietnia 2015 r.
  • Godziny:
  • Miejsce:
  • Organizator:

Kongresono 2015
15 – 17 maja

Pierwsza edycja Kongresona w Warszawie z 2013 roku udowodniła, że jest w Polsce wiele osób, które identyfikują się z wolnościowymi ideami anarchistycznymi. Że potrzeba suwerenności, sprawiedliwości społecznej, powszechnego braterstwa i siostrzaństwa jest w sercach wielu z nas. Pierwsza edycja pokazała nam też, jak duża jest niezgoda na władzę sprawowaną przez skorumpowanych i pozbawionych skrupułów polityków, oligarchów, korporacje, despotów i religijnych fanatyków. Przekonaliśmy się, że idea powszechnej równości, wyrażająca się sprzeciwem wobec wyzysku pracowników, wobec dominacji silnych nad słabymi, obdarzonych przywilejami nad wykluczonymi i uzbrojonych nad pozbawionymi możliwości obrony, jest wciąż żywa.

Każdego dnia obserwujemy tragiczne rezultaty polityki prowadzonej przez tych, którzy uważają się za elity władzy. Uzurpują sobie oni prawo do manipulowania społeczeństwami i do wydawania decyzji w ich imieniu: wojna na Ukrainie, kryzys ekonomiczny i świadomościowy w państwach europejskich, terror islamskich fanatyków w Afryce i na Bliskim Wschodzie, niepokoje społeczne i wojny domowe w krajach arabskich, masowe wykorzystywanie do niewolniczej pracy setek tysięcy pracowników i pracownic z krajów o dużym rozwarstwieniu społecznym przez zachodnie koncerny oraz arabską petrodolarową finansjerę.

Z powodu żądzy władzy, chorej ambicji, pazerności na pieniądze i chęci życia w luksusie ci, którzy sprawują władzę, przyczyniają się do ubóstwa lokalnych społeczności – eksmisji, braku pracy, bezwartościowych umów, zawłaszczania wspólnych przestrzeni oraz akceptacji dla nieuczciwych działań globalnego rynku. Niesprawiedliwości społecznej sprzyja także bierność samych społeczeństw żyjących w dobrobycie.

Jak przeciwstawiać się systemom opresji w XXI wieku? Jak synchronizować działania ruchów wolnościowych? Jak połączyć ogólnoludzką potrzebę godnego życia z ideami tych ruchów? Oto pytania tegorocznego Kongresona!

O ile zatem pierwsze Kongresono udowodniło, że są ludzie gotowi przeciwstawiać się dominującym w świecie, negatywnym tendencjom politycznym i ekonomicznym, o tyle celem Drugiego Kongresu Anarchistycznego jest wypracowanie konkretnych i jasnych, czyli praktycznych planów działań.

Zadaniem tegorocznego Kongresona jest zatem konfrontacja istniejących metod oraz wybranie tych, które staną się najlepszą drogą do wolności, czyli wyzwolenia z systemów politycznych, ekonomicznych i społecznych.

Znajdźmy więc strategię działań przyczyniających się do tego, by poszczególni ludzie przestali żyć w strachu i odważyli się walczyć o swoją przyszłość!

Ogólnopolskie Środowiska Wolnościowe

Redakcja

Redakcja

Strona www: www.federacja-anarchistyczna.pl E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.