Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

KATOWICE: ANTYKONGRES!

• Data wydarzenia: 18 kwietnia 2015 r.
  • Godziny:
  • Miejsce: Katowice
  • Organizator: ALIANS GRUP ANARCHISTYCZNYCH

18 kwietnia (sobota) – GŁÓWNA DEMONSTRACJA ANTYKONGRESOWA

22 kwietnia (środa) – KONTRBAL – street party pod miejscem w którym odbędzie się bankiet podsumowujący kongres

Podczas trwania Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zostanie utworzone CENTRUM ANTYKONGRESOWE, w którym przez wszystkie dni będą odbywały się wykłady, warsztaty i projekcje filmowe.

MANIFEST

Już po raz siódmy Katowice gościć będą uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dniach 20 – 22 kwietnia do stolicy Śląska zjedzie się prawie 6000 przedstawicieli elit biurokracji i biznesu; unijnych komisarzy, premierów i ministrów, prezesów międzynarodowych korporacji i naukowców z dziedziny ekonomii. Za zamkniętymi drzwiami, pod osłoną policyjnych kordonów, będą dyskutować o unijnym programie inwestycyjnym, polityce energetycznej, roli państwa w gospodarce…

Jak co roku, wśród uczestników spotkań i dyskusji zabraknie tych, którzy ponoszą największe konsekwencje kongresowych debat i neoliberalnej polityki. Na liście gości EKG próżno szukać pracowników przedsiębiorstw, nad którymi wisi groźba likwidacji, społeczności i grup zawodowych wykluczonych z uczestnictwa w kapitalistycznym społeczeństwie, młodzieży stojącej przed wyborem: bezrobocie czy emigracja. Nie znajdziemy tam również osób zatrudnionych na śmieciowych umowach i pozbawionych podstawowych praw pracowniczych, ani tych złapanych w pułapkę zadłużenia i skazanych na życie na kredyt.

Nauczeni krachem neoliberalnej globalizacji i trwającym od siedmiu lat kryzysem gospodarczym, wiemy nazbyt dobrze do czego prowadzi wykluczenie społeczeństwa z udziału w ekonomicznej debacie. Zbyt długo już ponosimy koszty decyzji podjętych za zamkniętymi drzwiami przez elity władzy i pieniądza. Idea gospodarczych kongresów i rządów polityczno – korporacyjnej oligarchii skompromitowała się ostatecznie wraz z bankructwem światowego systemu finansowego, upadkiem gospodarek Grecji, Hiszpanii czy Irlandii, i końcem polskiego mitu „zielonej wyspy”. Dlatego jesteśmy przekonani, że władza musi powrócić w ręce tych, których bezpośrednio dotyczą podejmowane decyzje – w ręce samorządów, pracowników i lokalnych społeczności, zorganizowanych na zasadach autonomii oraz dobrowolności.

Dlatego powołaliśmy do życia Alians Grup Anarchistycznych, organizujący protesty przeciwko Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach. Pragniemy w teorii i praktyce udowodnić, że poprzez samoorganizację i radykalne działanie społeczeństwo jest w stanie przeciwstawić się dyktaturze biurokracji i pieniądza, reprezentowanej przez uczestników kongresu. Chcemy stworzyć otwartą przestrzeń dyskusji dla wszystkich tych, którym korporacyjno – rządowe elity odmawiają prawa głosu. Chcemy pokazać, że nie ma naszej zgody na dalsze rządy skompromitowanej oligarchii.

Zapraszamy do współpracy wszystkie organizacje, grupy i środowiska, funkcjonujące w oparciu o zasady demokracji bezpośredniej, podzielające przedstawiony powyżej punkt widzenia, i gotowe na czynny udział w przygotowaniu i realizacji zaplanowanych wspólnie działań. Razem walczymy o autentyczną, oddolną demokrację dla każdego, bez względu na jego narodowość, kolor skóry czy orientację, dlatego nie tolerujemy w naszych szeregach grup, środowisk i postaw faszystowskich, totalitarnych, rasistowskich, seksistowskich i homofobicznych.

ALIANS GRUP ANARCHISTYCZNYCH

więcej informacji: https://www.facebook.com/antyekg