Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Szczecin: „Z dziejów polskiego anarchizmu” - spotkanie podsumowujące

• Data wydarzenia: 19 stycznia 2011 r.
  • Godziny: 19:00
  • Miejsce: Społeczny Infopunkt Alert w Szczecinie
  • Organizator:
W środę, 19 stycznia 2011, o godzinie 19.00, zapraszamy do Społecznego Infopunktu Alert, przy ul. Śląskiej 34 w Szczecinie, na spotkanie podsumowujące konferencję naukową „Z dziejów polskiego anarchizmu”. Gośćmi spotkania będą organizatorzy – dr Radosław Skrycki, dr Eryk Krasucki i Michał Przyborowski. Wstępem do dyskusji będzie sonda uliczna „Co to jest anarchizm?”. Wstęp wolny.

W dniach 2–3 grudnia 2010 w Pobierowie odbyła się konferencja naukowa „Z dziejów polskiego anarchizmu” zorganizowana przez Szczecińskie Towarzystwo Naukowe oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Podczas dwudniowej sesji uczestnicy z całego kraju jak również z zagranicy wysłuchali 18 prelekcji i brali udział w panelu dyskusyjnym o anarchizmie współczesnym w wymiarze praktycznym. Prezentowane były tematy z zakresu powszechnej historii anarchizmu i myśli anarchistycznej, historii polskiego anarchizmu przed i po 1945 roku.

W konferencji, oprócz historyków z Uniwersytetu Szczecińskiego, wzięli udział m.in.: prof. dr hab. Daniel Grinberg (Uniwersytet w Białymstoku), prof. dr hab. Wincenty Kołodziej (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), dr Radosław Antonów (Uniwersytet Wrocławski), dr Antoni A. Kamiński (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), dr Piotr Laskowski (Uniwersytet Jagielloński), dr Michał Bogusz (Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni), dr Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski).

Jak twierdzą organizatorzy sam fakt, że ta konferencja się odbyła i to, że tak wiele wątków tematycznych zostało podjętych, świadczy o tym, że jest wielkie zapotrzebowanie na to, aby podjąć badania naukowe nad dziejami polskiego anarchizmu na szerszą skalę. Spotkanie będzie dobrą okazją do refleksji nad stanem badań naukowych nad polskim anarchizmem i może być przyczynkiem do dyskusji na temat tego, co należy robić dalej.

„Co to jest anarchizm?” (Szczecin, 2010) – sonda uliczna, w której mieszkańcy Szczecina wypowiadają się jak postrzegają anarchizm i anarchistów.

Społeczny Infopunkt Alert w Szczecinie