Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Poznań: Dyskusja "Migracja w Europie bez granic"

• Data wydarzenia: 19 stycznia 2011 r.
  • Godziny: 18:00
  • Miejsce: Rozbrat - Pułaskiego 21 a Poznań
  • Organizator: Przegląd Anarchistyczny
Grecja, czerwiec 2009 r. protesty podczas spotkania OBWE Grecja, czerwiec 2009 r. protesty podczas spotkania OBWE
Przegląd Anarchistyczny zaprasza na dyskusję wokół tekstów z działu MIGRACJA W EUROPIE BEZ GRANIC, umieszczonym w 11 numerze pisma:

Obalić mit nielegalności. Wywiad z De Fabel Van De Illegaal

Łukasz Wójcicki Terror europejskiej polityki migracyjnej

oraz

na spotkanie z warszawskim Kolektywem Antygranicznym – „Radykalna Akcja Solidarna” (RAS)
RAS powstał w 2010 r. jako kontynuacja działań grupy „Solidarni z Maxem”, zawiązanej po tym, jak na targowisku przy Stadionie Narodowym w Warszawie policjant zastrzelił Maxwella Itoyę, sprzedawcę nigeryjskiego pochodzenia. Wraz z imigrantami Kolektyw zorganizował szereg akcji ulicznych, konferencji i benefitów, by nagłośnić zabójstwo oraz obnażyć przemoc i rasizm polskiej policji. Szybko okazało się, że zajmowanie się wyłącznie sprawą Maxwella Itoye jest zbyt wąskim potraktowaniem tematu migracji, stąd Kolektyw rozszerzył działalność na prawne i pracownicze  problemy imigrantów, również tych o nieuregulowanym statusie. Wraz z nimi RAS współorganizował kampanię „Imigranci na rzecz abolicji“, zrealizował spot pt. „Kapitalizm i migracja w Warszawie“, organizował dyskusje na temat sytuacji i problemów cudzoziemców i traktowania ich przez przedstawicieli służb państwowych. Ekperymentował też z nowymi metodami interwencji, przeprowadzając projekt „Akcja/Obserwacja”, polegający na monitorowaniu działań funkcjonariuszy państwowych na targowiskach i reagowaniu w przypadku nadużyć, przemocy i rasistowskiego zachowania służb (nie)porządku. RAS na bieżąco wspiera imigrantów w egezekwowaniu swoich praw pracowniczych, starając się ich włączać w działania kolektywu.

więcej na temat RAS oraz przebiegu zabójstwa Maxwella Itoi: Radykalna Akcja Solidarna – kolektyw antygraniczny , manifest grupy oraz strona internetowa www.max-solidarity.pl

Spotkanie 19 stycznia będzie mieć trzy części. W pierwszej RAS przedstawi ideowe/polityczne/teoretyczne założenia swojego projektu, a autor tekstu omówi artykuł Terror europejskiej polityki migracyjnej. W drugiej części RAS opowie o podjemowanych przez nich działaniach. W części trzeciej, wykorzystując również wywiad z grupą De Fabel Van De Illegaal działającą na rzecz migrantów w Holandii, chcemy wspólnie zastanowić się nad wyzwaniami, które stawia przed oddolnym ruchem zaostrzanie polityki migracyjnej, wzrost w Europie liczby więzień pod specjalnym nadzorem, wzrost funduszy przeznaczanych na „ochronę i bezpieczeństwo granic“ przez unijną agencję Frontex, przymusowych kursów integracyjnych oraz deportacji. Równolegle dochodzi do profesjonalizacji stowarzyszeń pozarządowych działających w ramach wyznaczonych przez państwo, podczas gdy migranci brutalnie zderzani są z restrykcjami, jakie ono im szykuje, jak i wyzyskiwani przez kapitał, dla którego funkcjonalne jest istnienie tanich zasobów migranckiej siły roboczej.

Zapraszamy do przeczytania tekstów i przybycia na spotkanie!

www.przeglad-anarchistyczny.org
www.rozbrat.org

przeglad-logo
Teoria w ruchu, ruch w teorii

(oprócz powyższych tekstów w Przeglądzie Anarchistycznym w dziale MIGRACJA W EUROPIE BEZ GRANIC ukazały sie równiez artykuły: Devi Sacchetto, Przenoszenie produkcji za granicę i migracje. Przypadek południowo-wschodniej i środkowo-wschodniej Europy, Jarosława Urbańskiego Strzelaj albo emigruj! O znaczeniu ruchu emigracyjnego polskich pracowników, oraz dwa wywiady z polskimi migrantami. Pismo można kupić na stronie Bractwa Trojka)
F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.