Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Warszawa: Gentryfikacja czyli burżuazja wraca do centrum

• Data wydarzenia: 21 maja 2011 r.
  • Godziny: 16:30
  • Miejsce: Warszawa, klub Ósmy dzień tygodnia (ul. Czerska 12)
  • Organizator: Lewicowa Alternatywa, Federacja Anarchistyczna s. Poznań
Gentryfikacja w skrócie oznacza proces komercjalizacji i prywatyzacji przestrzeni miejskiej danej dzielnicy lub na danym obszarze miasta. Od pewnego czasu możemy zaobserwować rozwój tego zjawiska w wielu polskich miastach: Warszawie, Poznaniu, Trójmieście. Wszędzie, gdzie gentryfikacja ma miejsce dochodzi do podwyżek czynszów, eksmisji lokatorów, którzy nie mogą sprostać podwyższonym opłatom; małe sklepiki i punkty usługowe są wypierane z gentryfikowanych obszarów, a ich miejsce zajmują banki, drogie restaurację i luksusowe apartamenty przeznaczone dla najbogatszych. Konsekwencją gentryfikacji jest więc zmiana struktury społecznej danego obszaru (zmuszenie do przeprowadzki osób uboższych i otrzymujących średnie dochody) i jego infrastruktury.

Przemianom tym często towarzyszy rozwój nadzoru nad gentryfikowanym obszarem: budowa sieci monitoringu wizyjnego, zwiększenie ilości i częstotliwości patroli policyjnych, coraz częstsza obecność prywatnych firm ochroniarskich. Przestrzeń miejska traci swój wspólnotowy charakter i staje się obszarem podporządkowanym i służącym jedynie elitom finansowym.

Gentryfikacja stawia więc wyzwanie ruchom lokatorskim, które walczą o prawo do dachu nad głową dla wszystkich. Z punktu widzenia organizacji skupiających lub reprezentujących mieszkańców może się więc ona okazać jednym z ważniejszych problemów. Wydaje się nam, że warto rozpocząć poważną, merytoryczną debatę o zjawisku gentryfikacji, jego społecznych konsekwencjach i strategiach oporu, jakie mogą zastosować mieszkańcy.

Na spotkaniu 21 maja chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad następującymi pytaniami związanymi z opisaną wyżej tematyką:

W jaki sposób mieszkańcy mogą się przeciwstawić gentryfikacji ?
Jak skutecznie walczyć z podwyżkami, eksmisjami i prywatyzacją przestrzeni publicznej?
Jakie strategie działania są najbardziej efektywne – demonstracje, akcje informacyjne, negocjacje z władzami miasta a może strajk czynszowy?

Punktem wyjścia do naszej dyskusji będzie książka Veroniki Sinewali „Gentryfikacja – lokatorzy w ogniu wojny socjalnej”, opisująca różne strategie oporu wobec zjawiska gentryfikacji (więcej o książce)

Po prezentacji książki zapraszamy na dyskusję oraz pokaz filmu: "Burżuazja wraca do centrum" – dokumentu o przebiegu procesów gentryfikacji w Warszawie, Poznaniu i Nowej Soli. Film został zrealizowany przez SzumTV i został dołączony do 12 numeru Przeglądu Anarchistycznego.

Patronat medialny: Przegląd Anarchistyczny, Lewica.pl, Le Monde Diplomatique Edycja Polska
F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.