Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Łódź: Media trzeciego obiegu w III RP

• Data wydarzenia: 15 grudnia 2010 r.
  • Godziny: 17:30
  • Miejsce: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ (ul. Jaracza 78, sala 29), Łódź
  • Organizator: Studenckie Koło Naukowe Etnologów, Grupa Anarchistyczna Czarny Sztandar, Klub
Media trzeciego obiegu w III RP
Spotkanie z twórcami mediów niezależnych:

Januszem Krawczykiem, założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika anarchistycznego Inny Świat i kolektywem redakcyjnym portalu Czarny Sztandar, internetowej witryny łódzkich środowisk wolnościowych

Janusz Krawczyk jest założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika Inny Świat, najstarszego polskiego czasopisma anarchistycznego. Początki pisma sięgają 1993 roku, gdy gazeta miał charakter bardziej kontrkulturowego fanzina mieszczącego się w ramach sceny hardcore/punk. Z biegiem lat charakter pisma ulegał zmianom by w konsekwencji stać się w pełnym wymiarze pismem nie tyle anarchistycznym, co bardziej wolnościowym i ten charakter zachowuje do dzisiaj.
Kwartalnik Inny Świat nie reprezentuje żadnego określonego kierunku w szerokiej gamie ruchów i idei anarchistycznych. Pismo stara się ukazać pełne spektrum działań wolnościowców, być otwartym na nowe idee i docierać z nimi do jak najszerszego grona czytelników. http://www.innyswiat.most.org.pl/

Czarny Sztandar - internetowy portal łódzkich środowisk wolnościowych powstał w roku 2007 jako kontynuacja wydawanego przez łódzkich anarchistów od połowy lat dziewięćdziesiątych biuletynu pod tą samą nazwą. Na zawartość portalu składają się informacje pomijane zazwyczaj przez media głównego nurtu, dotyczące trwających protestów i konfliktów społecznych, walki o prawa pracownicze i lokatorskie tak na lokalnym, łódzkim gruncie jak i na świecie. Ponadto na Czarnym Sztandarze znaleźć można szereg tekstów publicystycznych i artykułów poświęconych tym zagadnieniom, jak również szerzej pojęte idei anarchistycznej, antyfaszyzmowi czy prawom zwierząt.
www.czarny-sztandar.pl

Goście spotkania przybliżą jego uczestnikom prowadzone przez siebie inicjatywy, i zaprezentują "od kuchni" pracę twórców mediów niezależnych tak w ich tradycyjnym, jak i internetowym wydaniu. Na koniec, podczas dyskusji z uczestnikami spotkania spróbują określić rolę i znaczenie niezależnych mediów w dobie powszechnego dostępu do informacji i równie powszechnych prób manipulowania nią przez polityków, media i korporacje.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.