Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi / Podkarpackie /
A+ R A-

Rzeszów: Czarna Galicja po raz pierwszy

Po wielu trudach, o których dziś już nikt nie pamięta, odbył się 4 czerwca 2017 r. w Rzeszowie Zjazd Czarnej Galicji. Organizatorzy, sekcje krakowska i rzeszowska Federacji Anarchistycznej, przewidzieli trzy bloki tematyczne tyczące się historii, strategii, praktyki oraz dyskusję podsumowującą.

Na wstępie uczestnik FA Rzeszów odczytał zarys historyczny, przygotowany przez byłych członków grupy anarchistycznej Czarna Galicja, działającej w Rzeszowie na początku XXI wieku, a od której zjazd zapożyczył nazwę. Odczyt połączony był z prezentacją slajdów i plakatów okresu, którego dotyczył. O prasie anarchistycznej lat 1983-2017 opowiedział Mateusz, a Krawat z charakterystycznym dla siebie dystansem i humorem, zaprezentował wydawane przez siebie pismo anarchistyczne Inny Świat. Krótka dyskusja zakończyła tą część zjazdu.
@koordynacja przygotowała dla uczestników zarys sposobów organizowania się na przestrzeni dziejów i współcześnie.
To, w jaki sposób pisać i kontaktować się z mediami, było kolejnym tematem omawianym przez Mateusza i FA Kraków, a co i jak jest ważne dla uczestnika demonstracji można było się dowiedzieć z prezentacji Anarchistycznego Czarnego Krzyża.
Kwintesencją zjazdu stała się dyskusja, w której poruszano wile wątków, nie tylko związanych z omawianymi tematami.
Przez długi czas zjazd miał asystę, raczej nieprzychylnie nastawionych, dość dziwnie zachowujących się młodzieńców, którzy nie wiedzieli jak zareagować na odbywające się zdarzenie. Dzięki udzielonemu organizatorom wsparcia przez gości ze Śląska i Warszawy, wszystko przebiegało bezpiecznie. O dobry humor uczestników zadbała grupa z pobliskiej Markowej, a posiłki dostarczyła lokalna grupa Jedzenie Zamiast Bomb. Swoimi stolikami z prasą, książkami i gadżetami kusiły Oficyna Trojka i Inny Świat.
Uczestnicy wymienili się nie tylko kontaktami i oczekiwaniami, ale postanowili opracować niezbędnik lokalnego aktywisty i również zdeklarowali się wspierać się w organizowanych działaniach. Swój smaczek i znaczenie miała również część nieoficjalna zajadu, która była przysłowiową kropką nad „i”.

 

Zbyszek FA Rzeszów

F.A. Rzeszów

F.A. Rzeszów

Anarchizm to wolność zarówno Twoja, jak i moja. Potrzeba stanowienia o sobie bez zewnętrznych przymusów, nakazów, kar. Świadomość, że wokół są różnorodni ludzie, ze swoimi wadami, zaletami, postawami, poglądami, i podobnie jak ja i Ty, mają prawo do ich wyrażania. To również sprzeciw wobec wszystkiego, co tę wolność ogranicza. Dyktaturom, hierarchiom, władzy, przemocy czyniącej zniewolenie i ograniczenie grupy lub jednostki w podejmowaniu suwerennych wyborów. Brak zgody na wykorzystywanie człowieka przez człowieka.
Anarchizm jest próbą zbudowania społeczeństwa opartego na wolności, bez konieczności bycia rządzonym przez uprzywilejowanych. Danie każdemu, według jego uwarunkowań i decyzji, maksymalnej możliwości decydowania o swoich sprawach.
To też poszukiwanie rozwiązań. Refleksja nad stanem aktualnego poczucia wolności i odkrywaniem jej w sobie. Wrażliwość na drugiego człowieka i wiara w jego pozytywny potencjał.
Anarchizm to nie tylko walka o wolność, ale życie w sposób, który respektuje i wzmacnia wolność Twoją i innych ludzi.
Jeśli te treści są Ci bliskie, to może oznaczać, że jesteś anarchistą/tką. Jeśli chcesz o tym porozmawiać, interesuje Cię podjęcie aktywności w tym zakresie, masz jakiś pomysł, uwagi, wątpliwości - zapraszamy do skontaktowania się z nami. Przychylnie nastawiamy się do każdej rzeczowej polemiki.

E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.