Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Lewactwo na UJ. Krakowskie spotkanie o książce Łukasza Drozdy

• Data wydarzenia: 04 marca 2016 r.
  • Godziny:
  • Miejsce:
  • Organizator:

Le Monde Diplomatique – edycja polska, Federacja Anarchistyczna Kraków i

Sekcja Socjologii Krytycznej KNSS UJ

zapraszają
na spotkanie i dyskusję wokół książki
Lewactwo. Historia dyskursu o polskiej lewicy radykalnej"

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych fenomenem Marszu Niepodległości, „Żołnierzy Wyklętych”, czy historią „ideologii gender”.

Prowadzenie:
Magdalena Kujda (Inicjatywa Pracownicza / Federacja Anarchistyczna)

W dyskusji wezmą udział:
Łukasz Drozda (politolog, Instytut Gospodarstwa Społecznego SGH)
dr Beata Kowalska (socjolożka, feministka, Instytut Socjologii UJ)
Jakub Rudnicki (historyk, były działacz Federacji Anarchistycznej)

O KSIĄŻCE:
„Autor bardzo wnikliwie zanalizował badane zjawiska, selekcjonując przy tym liczne absurdy wynikające z mitologizacji pojęcia „lewactwo”. To jedna z najbardziej oryginalnych prac naukowych na temat szeroko pojętej polskiej lewicy” – z recenzji prof. Rafała Chwedoruka (Instytut Nauk Politycznych UW)

„Lewactwo. Historia dyskursu o polskiej lewicy radykalnej” to książka objaśniająca jak narodziło się pojęcie „lewactwa”. Kiedyś rzadko spotykane, dzisiaj stanowi jeden z najbardziej znanych epitetów nadwiślańskiej polityki. Pozwala znajdywać swoje miejsce na mapie ideologicznych podziałów, obrażać przeciwnika, czy ironizować na temat samego siebie. Autor śledzi historię radykalnej lewicy i jej obrazu od Międzywojnia, przez czasy Polski Ludowej, aż po III RP. Sprawdza jak to się stało, że język bolszewików z „Dziecięcej choroby „lewicowości” w komunizmie” Lenina i późniejszych, twardogłowych stalinistów, przeniknął do ust i myśli dzisiejszych fanów Korwin-Mikkego, nastolatków w bluzach „Żołnierzy Wyklętych”, krytyków ideologii gender i przeciwników muzułmańskich uchodźców. Autor tłumaczy w jaki sposób łatka lewicowego wywrotowca i ekstremisty stała się określeniem demaskującym wszystkich wrogów skrajnej prawicy: od trockistów po liberalnych dziennikarzy „Gazety Wyborczej”. Książkę wzbogacają bogate badania historyczne i wywiady ze znanymi „lewakami”: między innymi sympatyzującą z trockizmem legendarną postacią historycznej „Solidarności”, Barbarą Labudą, czy komentatorem telewizyjnym, Piotrem Szumlewiczem. Lektura obowiązkowa na 11 listopada, oraz dla każdego zainteresowanego fenomenem polskiej popularności współczesnego prawicowego ekstremizmu.

Spotkanie rozpocznie się o 17.30 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, s. 60.

Wydarzenie w serwisie Facebook: on.fb.me/1TYNwVH

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.