Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Spotkanie o anarchizmie współczesnym oraz oraz wystawę o RSA

• Data wydarzenia: 25 czerwca 2015 r.
  • Godziny: 18:00
  • Miejsce: Galeria 33 ul. Wiosny Ludów 17 Ostrów Wielkopolski
  • Organizator:

Zapraszamy na spotkanie o anarchizmie współczesnym oraz oraz wystawę o RSA

25.06.2015 ( czwartek) godzina 18.

Ostrów Wielkopolski Galeria 33 ul. Wiosny Ludów 17

Spotkanie – Anarchizm w Polsce od lat 80-tych do dziś.

Podczas spotkania zostanie nakreślony rys historyczno-ideowy aktywności ruchu anarchistycznego w Polsce, począwszy od lat 80 XX wieku, czyli od pierwszych prób reanimacji anarchizmu od czasu II wojny światowej. Poprzez Ruch Społeczeństwa Alternatywnego jako pierwszą formę organizacyjną ruchu, po ruch Wolność i Pokój i ( Międzymiastówkę Anarchistyczną) Federację Anarchistyczną, która to działa do dziś. Po inne grupy, inicjatywy, idejki, wydawnictwa, myślicieli, represje itd.

Przez ponad 30 lat anarchiści przyjmowali różne taktyki, formy organizacyjne, wśród nich ucierały się różnorodne strategie, występowały różne kierunki które jedne po czasie zanikały inne znów przekształcały się w inne formy. Zostaną nie tylko nakreślone w/w punkty, ale prowadzący jako czynny uczestnik tego ruchu od lat, postara się przekazać uczestnikom spotkania mało znane epizody z aktywności ruchu anarchistycznego jak i okrasić anegdotami oraz swymi subiektywnymi przemyśleniami. Od krytycznych uwag, po pozytywne spojrzenie w przyszłość, od poważnych analiz po frywolne myśli. Nic tylko wpaść, wysłuchać, zadać pytanie ale przede wszystkim olać starego ramola i zabrać się do rzeczy i budować silną przeciwwagę do nacjonalizmu władzy kapitału i państwa na własnym podwórku.

Poza gadaniem przywiezione zostaną archiwalne wydawnictwa do wglądu, a na pewno będzie można nabyć współczesne za sprawą wydawnictwa oraz dystrybucji Oficyny Wydawniczej Bractwo Trojka.

Wystawa Ruch Społeczeństwa Alternatywnego

Ruch Społeczeństwa Alternatywnego jest najstarszą w Polsce powojennej grupą anarchistyczną, która zainicjowała powstanie Międzymiastówki / Federacji Anarchistycznej, co doprowadziło do wskrzeszenia ruchu anarchistycznego w skali kraju. Najsłynniejsze akcje to rozbicie oficjalnego pochodu 1 maja 1985 r., kampania anty-wojskowa (także na koncertach rockowych) i przeciw elektrowniom atomowym, które zakończyły się sukcesem, choć dziś ze strony władz grozi recydywa. W odróżnieniu od innych grup opozycyjnych RSA nie poszedł na układy z komunistami ani nie zaprzestał działalności po 1989 r., kontynuując ją w III RP.

F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.