Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

A+ R A-

Szwajcaria: Odmowa przedterminowego zwolnienia z więzienia dla Marco Camenischa

Zuryskie Biuro Apelacyjne (Office of Corrections) odmówiło warunkowego zwolnienia z więzienia Marco Camenischowi. Ten 60-letni więzień eko-anarchistyczny przebywa za kratkami już od 20 lat. Obecnie przesiaduje w więzieniu Lenzburg w Szwajcarii.

W styczniu 2012 r. podjął on ograniczony strajk głodowy w proteście przeciwko dorocznemu Światowemu Forum Ekonomicznemu (World Economic Forum) w Davos – oburzającemu spotkaniu samozwańczych leaderów biznesu i świata, niezdrowych gwiazdorów przemysłu kultury, tj. Bono oraz bogatych gnid. Do protestu Marco przyłączyła się dwójka anarchistów: Silvia Guerini (więzienie Hindelbank) oraz Luca „Billy” Bernasconi (więzienie Regensdorf).

W tym roku Marco Camenisch odbył już 2/3 swego wyroku. Wedle prawa więźniowie w Szwajcarii są uprawnieni do wcześniejszego, warunkowego wyjścia na wolność pod warunkiem odbycia 2/3 kary, jednak Marco - nie.

W lutym br. miała odbyć się “rozprawa” w sprawie jego warunkowego uwolnienia, jednak Biuro Apelacyjne w Zurychu poinformowało jego prawnika, że nie zada Marco żadnych pytań, lecz po prostu go nie uwolni. Oto koniec historii. Ta “rozprawa” to nic innego, jak tylko farsa. Marco pozostanie za kratami, ponieważ nie zaparł się siebie. W swych przekonaniach politycznych pozostał nieugięty.

5 lat temu prokurator Ulrich Weder, członek Szwajcarskiej Partii Pracy (Swiss Labour; SP) usiłował skazać Marco na karę nieograniczonego uwięzienia. Pytany o przyczyny, Weder powiedział: “Ale dlaczego, to przecież anarchista!”. Ponadto Biuro Apelacyjne w Zurychu parokrotnie nie zgodziło się na wypuszczenie go więzienia z powodów nie innych, jak tylko polityczne. Przygotowując się do warunkowego uwolnienia, każdy więzień ma prawo do opuszczenia więzienia, lecz Marco - znów nie.

Prosimy wszystkich o podjęcie akcji solidarnościowych z Marco Camenischem!

Prosimy również o napisanie e-maila do Biura Apelacyjnego w Zurychu (Zurich Office of Corrections) oraz o wyrażenie opinii na temat jego praktyk: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; numery faxów: +41 43 259 84 40 lub +41 43 259 84 41

Zwycięstwo dla więźniów!

Przyjaciele i wspierający Marco Camenischa, 2/1/2012

Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej informacji: www.rhi-sri.org (głównie w jęz. niemieckim i włoskim) oraz
www.informa-azione.info (w jęz. włoskim)

Prosimy o napisanie do Marco: Marco Camenisch, PF 45, CH-5600 Lenzburg, Switzerland
(Nie zapomnijcie o podaniu adresu zwrotnego!)

Kim jest Marco Camenisch?

W latach 70. XX w. Marco Camenisch (ur. 1952) był bojownikiem masowego ruchu przeciwko reaktorom nuklearnym. Został on aresztowany w 1980 r., a następnie skazany na karę 10 lat więzienia za ataki na obiekty szwajcarskiego przemysłu jądrowego. Na szczęście, zdołał on z niego uciec. W 1989 r. korporacyjne media oraz tajne służby Szwajcarii oskarżyły go o zamordowanie oficera policji granicznej. Te zarzuty Marco odparł. W 1991 r. został on aresztowany ponownie, tym razem – we Włoszech i skazany za akty sabotażu wymierzone w przemysł jądrowy. W 2002 r. został przewieziony do Szwajcarii i skazany na dodatkowe 18 lat więzienia na podstawie wątpliwego oskarżenia o morderstwo (policjanta granicznego), aczkolwiek Szwajcarski Federalny Sąd Najwyższy później uznał ten wyrok za niedopuszczalny. W 2007 r. został on skrócony do 8 lat i najpóźniej do 2018 r. Camenischa trzeba będzie uwolnić. Marco określa się jako zielony anarchista. Jest on bardzo aktywnym i szczerym poplecznikiem lewicy oraz postępowych ruchów społecznych. Brał również udział w licznych protestach za kratkami.
Redakcja

Redakcja

Strona www: www.federacja-anarchistyczna.pl E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.