Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

A+ R A-

Rosja: Demonstracje w rocznicę śmierci aktywistów

IMC
Demonstracja w Moskwie Demonstracja w Moskwie
19 stycznia w kilkunastu miastach Rosji zorganizowano akcje upamiętniające dwójkę antyfaszystowskich działaczy: dziennikarkę Nastię Baburową i adwokata Stanisława Markelowa, zamordowanych 2 lata temu przez neonazistów. Akcje były wpółorganizowane przez grupu anarchistyczne.

W Moskwie, na miejscu, gdzie zginęli aktywiści złożono kwiaty i zapalono znicze. W ramach antyfaszystowskiej akcji pamięci, Twerskim Bulwarem przemaszerowało też ponad 1000 osób, które po przejściu centrum miasta zgromadziły się na wiecu na placu Puszkina. Na początku akcji milicja zatrzymała ok 20 młodych zamaskowanych ludzi z szalikami klubu Spartak.

W czasie zgromadzenia odczytano komunikat Komitetu 19 stycznia, pokazano też materiały wideo, w tym film z wystąpieniem Stanisława Markelowa i materiał poświęcony Nastii. Przy akompaniamencie antyfaszystowskich piosenek z różnych epok i ku uciesze dziennikarzy i zaskoczeniu służb porządkowych zapalono następnie kilkadziesiąt pochodni mających symbolizować wg przedstawiciela Komitetu 19 stycznia tworzenie „nowej kultury protestu”. Po zakończeniu oficjalnej akcji, media podały, że grupa ok. 30 anarchistów przeszła w „nielegalnym” marszu ulicami Piatnicką i Ordinką, gdzie rzekomo miało dojść do wybicia szyb w witrynie Sberbanku.

W St. Petersburgu, ok. 100 osób wzięło udział w niezalegalizowanej demonstracji , która przeszła środkiem Średniego Prospektu, blokując jeden z pasów ruchu.. Uczestnicy akcji, ustawiwszy się w kolumnę rozwinęli banery z wizerunkami Nastii i Stanisława i transparenty o treści „Razem przeciw faszyzmowi”, Nazizm na śmietnik historii” i „Nie dla rasizmu” i ruszyli przez miasto. W czasie marszu po ulicy odpalono też race i skandowano” Nie zapomnimy, nie wybaczymy” „Faszyści mordują, władze tuszują”, „Antifa” itp.

Akcja zaskoczyła funkcjonariuszy milicji, którzy zareagowali z opóźnieniem, dzięki czemu uczestnikom demonstracji udało się bezpiecznie rozejść do domu.

Ok. 18.00, pod hasłem „Razem przeciw faszyzmowi” zorganizowano też faszystowski więc na placu Troickim. W akcji tej, którą po wielu trudnościach udało się w końcu uzgodnić z władzami, przyszło ponad 200 osób. Wiele z nich trzymało w rękach świece i portrety zamordowanych. W czasie pikiety, na ekranie zainstalowanym obok pomnika ofiar politycznych represji pokazano wybór filmów i slajdów poświęconych zamordowanym antyfaszystom. Służby porządkowe nie interweniowały.

Film

Demonstracja w rocznicę śmierci Baburowej i Markelowa w Petersburgu