Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

A+ R A-

Grecja: Aresztowania anarchistów

IMC
13 stycznia greckie jednostki antyterrorystyczne policji aresztowały 4 osoby w związku z toczącym się śledztwiem przeciw anarchistycznej grupie partyzantki miejskiej "Konspiracyjne Komórki Ognia" (KKO). Jedna z zz atrzymanych osób należy do zasiadajacej w parlamencie lewicowej partii.

Kilka dni przed planowanym na poniedziałek rozpoczęciem procesu osób oskarzonych o przynależnośc do KKO, ateńska jednostka antyterrorystyczna pzreprowadziła w całym mieście operację, w trakcie której zatrzymano czterech podejrzanych. Policja nie przekazała jak dotąd prasie żadnych danych na temat trójki aresztowanych (wobec których wydano ponoć wcześniej nakazy aresztowania), ujawniła natomiast, że czwarta osoba to Dimosthenis Papadatos-Anagnostopoulos, członek parlamentarnej, lewicowej partii Synaspismos.

Papadatos-Anagnostopoulos został zatrzymany na ulicy, wepchnięty siłą do samochodu i pobity; przetrzymano go kilka godzin w siedzibie głównej komedy policji, zanim został zwolniony i poinformowany przez funkcjonariuszy, że zatrzymano go przez pomyłkę, gdyż miał być rzekomo podobny do jednego z podejrzanych.

W informacjach nt. aresztowań podawanych w komercyjnej prasie można wyczytać wiele sprzecznych informacji. Policja przeszukała domy podejrzanych (wszyscy to młodzi ludzie w wieku 23-27 lat), zabezpieczając w nich szereg niebezpiecznych narzędzi takich jak laptopy, zestawy dla majsterkowiczów itp. W jednym z mieszkań miano znaleźć pistolet, a aresztowani odmowili ponoć podania swoich danych osobowych i nie zgodzili sie na pobranie odcisków palców. Zidentyfikowano ich ponoć na podstawie danych z telefonu komórkowego domniemanego członka KKO zatrzymanego w grudniu ubiegłego roku w czasie nalotu na rzekomą kryjówkę KKO w Nea Smyrni. Operacje antyterrorystyczne przeprowadzono wczoraj także w Salonikach (gdzie aresztowano 1 osobę) i w Partas.