Weto do ustawy o GMO

Prezydent Komorowski zawetował dziś twz. Ustawę o nasiennictwie, wprowadzającą tylnymi drzwiami możliwość rejestracji i uprawy roślin modyfikowanych genetycznie w naszym kraju. Oficjalnym powodem weta była „niezgodność ustawy z prawem Unii Europejskiej" i grożące Polsce kary za jej wprowadzenie w życie. Pomimo dwudniowych protestów przeciwko modyfikowanym genetycznie uprawom, jakie odbyły się pod sejmem podczas głosowań nad ustawą pod koniec lipca Komorowski stwierdził, że „"nie znajduje żadnego potwierdzenia", że żywność GMO jest niezdrowa, i że "nie istnieją żadne naukowe dowody na jej szkodliwość".Rządowa ustawa o nasiennictwie została w ekspresowym tempie „przepchnięta" przez parlament pod koniec sierpnia, na kilka dni przed rozpoczęciem parlamentarnych wakacji. Początkowy projekt nie zawierał żadnych zapisów dopuszczających uprawy modyfikowane genetycznie, ani innych regulacji dotyczących GMO, gdyż jak twierdził rząd kwestie te zostaną rozstrzygnięte w osobnej ustawie. Pod naciskami lobby biotechnologicznego podczas prac w sejmie do ustawy nasiennej dopisano jednak przepisy, dopuszczające rejestrację w Polsce matriału nasiennego zawierającego modyfikacje genetyczne, a więc otwierające możliwość legalnych upraw transgenicznych w naszym kraju.

Wprowadzenie tych zapisów spotkało się z natychmiastową reakcją organizacji ekologicznych, sprzeciwiających się GMO. Podczas sejmowych głosowań nad ustawą nasienną przed budynkami odbył się dwudniowy protest w tej sprawie.