Propalestyńscy aktywiści zatrzymani w Paryżu

W przededniu zapowiadanych przez międzynarodową sieć aktywistów propalestyńskich protestów na Zachodnim Brzegu Jordanu na lotniskach wielu krajów trwa obława na potencjalnych uczestników demonstracji. Władze izraelskie rozesłały liniom lotniczym na całym świecie 'czarną listę' 300 osób, domagając się uniemożliwenia im przylotu do Izraela. Na paryskim lotnisku Charles De Gaulle władze zatrzymały ponad 100 osób, próbujących wejść na pokład samolotu do Tel Awiwu. Zatrzymani aktywiści zorganizowali protest przeciwko kolaboracji władz Francji i Izraela i bezprawemu zatrzymaniu na terenie tego kraju. W demonstracji, planowanej w Betlejem przez organizację Welcome to Palestine miało wziąć udział około 600 osób, połowa z nich z Francji.

Na telawiwskim lotnisku Ben Guriona na aktywistów, którym uda się przedostać do Izraela oczekuje 600 dodatkowych policjantów. Jak dotychczas, dwa samoloty z Europy, w tym odrzutowiec linii Easyjet skierowano do odleglego terminalu, w którym funkcjonariusze zatrzymali około 40 osób – otrzymały one zakaz wjazdu na teren kraju i oczekują na deportację. W nocy władze izraelskie deportowały dwu innych aktywistów, którzy przylecieli z USA, ośmiu innym w czwartek węgierskie linie lotnicze Malev odmówiły prawa wejści na pokład samolotu do Izraela. Jeden z zawróconych pasażerów Malevu, Philippe Arnaud, twierdzi że pracownicy linii pokazali mu listę 329 nazwisk osób 'niepożądanych' na terenie Izraela, dostarczoną Malevowi przez izraelskie władze.
Podobne listy otrzymały z Izraela niemieckie linie lotnicze Air Berlin i Lufthansa, której rzecznik prasowy oświadczył, że firma ma obowiązek odmówić wejścia na pokład samolotu każdej osobie, która ma zakaz wjazdu do kraju, do którego się on kieruje.