Zatrzymania podczas ewikcji w Amsterdamie

Podczas wczorajszej akcji ewikcyjnej w Amsterdamie policja zatrzymała ponad 120 osób, broniących zaskłotowanego budynku Schijnheilig w okolicach Leidseplein w śródmieściu Amstedamu, gdzie odbyła się główna blokada policyjnej akcji.

Od dłuższego czasu władze Amsterdamu stosują nową taktykę wymierzoną w skłotersów. Zamiast eksmitować pojedyńcze skłoty, których mieszkańcy wyczerpali możliwości obrony na drodze sądowej, w odstępach kilku miesięcy organizują zmasowane akcje, podczas których usuwają mieszkańców z kilkunastu zaskłotowanych budynków jednego dnia. W akcjach tych biorą zwykle udział zmasowane siły oddziałów szturmowych policji.

Podczas wczorajszej ewikcji Schijnheilig policja zamknęła w kotle około 120 (według części świadków 150) osób zgromadzonych w okolicach skłotu, by po kilku godzinach zatrzymać je i przewieźć na pobliskie komisariaty. Brak jak na razie informacji o zarzutach, stawianych zatrzymanym.