Palestyna, Izrael: Protesty po śmierci w Bil’in

Zdjęcie zabitej Jawaher Abu Rahmah niesione podczas pogrzebu Zdjęcie zabitej Jawaher Abu Rahmah niesione podczas pogrzebu
Jak informują brytyjskie Indymedia, 1 stycznia w Tel Awiwie około 200 osób wzięło udział w demonstracji w związku ze śmiercią 36 – letniej Palestynki, Jawaher Abu Rahmah, która zmarła rankiem na skutek zatrucia gazem użytym przez izraelskich żołnierzy. Izraelczycy użyli gazu do rozpędzenia protestu przeciwko murówi wzniesionemu w okolicach palestyńskiej miejscowości Bil’in, oddzielającemu jej mieszkańców od uprawianej przez nich ziemi. Demonstracje w Bil’in odbywają się w każdy piątek od roku 2005.

Jawaher była starszą siostrą Bassama Abu Rahmaha, który zginął w roku 2007 trafiony w klatkę piersiową kanistrem z gazem, wystrzelonym przez izraelskiego żołnierza. Inny z braci zabitej, Ashraf, został umyślnie postrzelony przez izraelskich żołnierzy podczas protestów przeciwko murówi w pobliskiej wiosce Nilin.

Demonstracja w Tel Awiwie została zwołana przez serwisy społecznościowe na wieść o śmierci Jawaher. Pomimo tego stawiło się na niej około 200 osób, które zablokowały jedną z głównych ulic miasta w pobliżu ministerstwa obrony.

Demonstranci wznosili hasła po hebrajsku, angielsku i arabsku – wśród nich: „Obudźcie się – faszyzm już tu jest!” „Barak, Barak, ministrze obrony – jak wielu demonstrantów dziś zabiłeś?” i „Od Gazy do Bil’in – Wolność dla Palestyny!”.

Gdy tłum demonstrantów zaczął rosnąć, do akcji weszły szturmowe oddziały policji, które zepchnęły protestujących z jezdni aresztując conajmniej 8 osób. W odpowiedzi, po krótkim powtórnym zebraniu się demonstranci zorganizowali sitting przed ministerstwem, blokując ruch na prawie 90 minut, a potem przenieśli się pod komisariat policji przy ulicy Dizengoff gdzie przesłuchiwani byli zatrzymani.

Rankiem na antenie radia Głos Izraela wywiadu udzielili: Jonathan Pollack, aktywista organizacji Anarchists Against the Wall i adwokat Michael Sfard, reprezentujący mieszkańców Bil’in w sporze z władzami Izraela w sprawie muru. Pollack, na którym ciąży wyrok więzienia za udział w protestach przeciwko izraelskim „murom hańby” a który był również obecny na tragicznym proteście w Bil’in przypomniał, że tylko w latach 2005 – 10 izraelska armia zabiła 21 uczestników pokojowych protestów, zaś użycie gazu łzawiącego doprowadziło niedawno do śmierci 18 – miesięcznego dziecka w palestyńskiej miejscowości Silwan.
Sfard zdementował informacje armi izraelskiej, jakoby Jawaher została przed śmiercią wypisana ze szpitala i zwrócił uwagę, że podczas protestu w Bil’in armia zaatakowała jako pierwsza, wystrzeliwując kanistry z gazem na które protestujący odpowiedzieli kamieniami.

Film

01.01.2011 - Policja atakuje pokojową demonstrację w Tel Avivie