Niemcy: Za dziesięć lat bez elektrowni atomowych

Niemiecki parlament przyjął dziś pakiet ustaw, zgodnie z którym do roku 2022 kraj ten zlikwiduje wszyskie elektrownie atomowe na swoim terenie, rozwijając wzamian produkcję prądu opartą o źródła odnawialne. Zgodnie z założeniami programu, wyłączone po katastrofie w Fukushimie elektrownie atomowe zbudowane przed rokiem 1980 nie zostaną już uruchomione, podobnie jak borykająca się z ciągłymi awariami elektrownia w miejscowości Krummel.

W ten sposób rządząca Niemcami koalicja liberalnych demokratów i chadeków uznała w końcu za wiążące wyniki referendum, przeprowadzonego za rządów poprzedniej koalicji socjaldemokratów i zielonych, w którym mieszkańcy kraju opowiedzieli się za całkowitą likwidacją elektrowni atomowych w kraju. Po zmianie władzy, pomimo wielotysięcznych protestów społecznych rząd Angeli Merkel wprowadził „moratorium" na realizację decyzji referendum, wydłużając planowany okres eksploatacji istniejących siłowni jądrowych o kolejne 12 lat. Po katastrofie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I masowy sprzeciw społeczny wobec energetyki atomowej zmusił jednak władze do rewizji tych planów.