Dom polski im. Rafała Górskiego na Ukrainie

W grudniu 2010 r. w Koziatyniu w obwodzie Winnickim został zarejestrowany Rodzinny Dom Polski im. Rafała Górskiego.

Placówka mieści się na obrzeżach miasteczka. Jak przekonują jej twórcy, rodzina Siwakowskich, ma ona popularyzować kulturę Polski, w nie szablonowy sposób. – Pragniemy pokazać prawdziwe perełki Polski unikalnej, niepowtarzalnej, nietuzinkowej. – mówi Bogdan Siwakowski, prezez Domu Polskiego. – Zrobimy wszystko, by nasz Dom Polski był prawdziwą polską wysepką na północno wschodnim Podolu – dodaje.

Rodzinny Dom Polski państwa Siwakowskich nosi imię przedwcześnie zmarłego Rafała Górskiego — utalentowanego historyka, autora książek «Polscy zamachowcy — droga do wolności» i «Bez Państwa. Demokracja uczestnicząca w działaniu».

- Nie jest to sprawa przypadku — wyjaśnia pan Bogdan Siwakowski — niejednokrotnie gościliśmy w domu studentów-historyków z Warszawy i Krakowa. Na pewno pod wrażeniem tych spotkań i rozmów w gronie rodzinnym, Mirosława zaczęła się przejmować historią. Osobista znajomość z Rafałem pomogła jej lepiej uświadomić sobie swoje zainteresowania naukowe i kierunki badań. Z kolei Rafała zawsze interesowały wydarzenia na Ukrainie, jej rozwój polityczny, losy demokracji ukraińskiej. Niestety odwiedzić Ukrainę nie było mu sądzone.

Tak więc możemy spodziewać się, że Rodzinny Dom Polski im. Rafała Górskiego, powstały w Koziatyniu z inicjatywy państwa Siwakowskich, odegra w przyszłości ważną rolę tak w podtrzymywaniu kulturowej i duchowej spuścizny Polaków, jak i w poszerzeniu wiedzy o życiu kulturalno-społecznym Polski na Ukrainie.

za http://mozberd.com.ua/?page=article&article=30
F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.