Wielka Brytania: Aktywiści antynuklearni blokowali siedzibę koncernu EDF

Od rana brytyjscy atywiści antynuklearni blokują londyńską siedzibę koncernu energetycznego EDF w proteście przeciwko budowie nowych elektrowni atomowych w Wielkiej Brytanii i w ramach antyatomowego dnia akcji ogłoszonego przez japoński ruch antyatomowy. Protestujący zablokowali cztery pasy ruchu na ulicy prowadzącej do londyńskiej siedziby koncernu. Wyłączoną z ruchu strefę ogłosili „strefą katastrofy nuklearnej".

Francuska grupa energetyczna EDF Energy startuje w przetargu na budowę 10 nowych elektrowni atomowych w Wielkiej Brytanii, jednak zaproponowany przez nią projekt reaktora EPR został odesłany do poprawek przez brytyjski nadzór atomowy jako niespełniający norm bezpieczeństwa. Ponadto jak wykazały przeprowadzone w zeszłym roku niezależne analizy, teren dawnej elektrowni atomowej Hinkley Point, przeznaczony pod budowę dwu reaktorów EPR jest silnie skażony wzbogaconym uranem. Mimo to koncern dalej ubiega się o lukratywny kontrakt i intensywnie lobbuje za rozwojem energetyki atomowej, zatrudnił nawet jako swojego szefa PR... brata byłego premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna.

EDF has already caused great concern - even before construction of 'new nuclear' has started. An independent report published last year found that land designated for EDF's two new mega-reactors at the Hinkley Point nuclear power plant in Somerset is heavily contaminated with enriched uranium. But EDF has dismissed the report. "With such a hazardous form of energy, best practice must be observed at every stage. We find EDF's attitude shocking," Benson concludes.

F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.