Egipt: Blogger-aktwista skazany na 3 lata więzienia

Mikel Nabil, egipski blogger i objector został dziś skazany przez sąd wojskowy w Kairze na trzy lata więzienia za „obrazę sił zbrojnych" i „narażenie na szwank bezpieczeństwa kraju". Sprawa Mikela, uprowadzonego z domu przez policję wojskową 28 marca a następnie postawionego przed sądem wojskowym za artykuł, krytykujący postawę sił zbrojnych podczas niedawnej rewolucji jest jednym z dowodów na ograniczanie przez armię egipską swobód obywatelskich wywalczonych przez społeczeństwo podczas zimowej fali protestów społecznych.

Obrońcy praw człowieka wskazują na liczne uchybienia w procesie aktywisty. Jako cywil nie podlega on jurysdykcji sądów wojskowych, a policja wojskowa nie miała prawa go aresztować. Podczas dzisiejszej rozprawy sąd wydał wyrok, gdy obrońców Mikela nie było na sali, co potwierdził Gamal Eid, przewodniczący The Arab Network for Human Rights Information.

Policja wojskowa zatrzymała aktywistę 28 marca po tym, jak na swym blogu zamieścił on artykuł opisujący przypadki torturowania przez wojsko uczestników ulicznych protestów jakie doprowadziły do upadku reżimu Mubaraka.

Mikel Nabil jest jednym z pierwszych egipskich objectorów – za odmowę odbycia służby wojskowej był aresztowany i przetrzymywany w wojskowym areszcie, ostatecznie jednak władzom nie udało się wcielić go do wojska. Brał również udział w egipskiej rewolucji 25 stycznia, za co był powtórnie aresztowany i poddany torturom.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.