Wielka Brytania: Drastyczne podwyżki opłat za studia

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez telewizję BBC na brytyjskich uniwersytetach, ponad połowa z nich wprowadzi maksymalną stawkę opłat za studia, wynoszącą 9000 funtów za rok studiów. Przeciętnie uczelnie, które wzięły udział w sondażu, zamierzają pobierać od studentów 8536 funtów czesnego rocznie. Podwyżka opłat za studia z 3000 do maksymalnie 9000 funtów wywołała największą od lat falę demonstracji studenckich i zamieszek jesienią zeszłego roku. Broniąc deycyzji o podwyżkach rząd tłumaczył wtedy, że 9000 funtów stanowi maksymalną możliwą stawkę za studia, a większość uczelni będzie pobierać dużo niższe opłaty. Teraz komentując wyniki sondażu BBC minister edukacji wyraził „zdziwienie." jego wynikami.

Spośród 111 uczelni, z którymi skontaktowało się BBC, prawie połowa zadeklarowała podwyżki czesnego do maksymalnego, określonego w prawie poziomu, zaś dwie trzecie zapowiedziała pobieranie maksymanego czesnego na części kierunków.
Komentując wyniki sondażu, minister szkolnictwa wyższego David Willets stwierdził, że według planów rządu maksymalna stawka czesnego powinna obowiązywać jedynie w „wyjątkowych sytuacjach." Według założeń rządowego projektu reformy oświaty, przeciętna stawka czesnego na angielskich uniwersytetach wynieść miała od przyszłego roku 7500 funtów. W związku z przekroczeniem tego poziomu rząd rozważa dalsze ograniczenie dotacji dla szkolnictwa wyższego, w pierwszej kolejności zaś dla uczelni które wprowadzą najwyższe opłaty, co w praktyce oznacza dalszą komercjalizację szkolnictwa wyższego i trwałe przerzucenie kosztów nauki na studentów.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.