Francja odmawia wpuszczenia uchodźców z Tunezji

Francuskie MSW oświadczyło wczoraj, że nie wpuści na terytorium kraju około 20 tysięcy uchodźców z Tunezji, którym rząd Włoch ma przyznać prawo czasowego pobytu w kraju wzamian za zobowiązanie się do opuszczenia jego terenu. Według włoskich władz, przepisy Unii Europejskiej w tym układ z Schengen pozwala osobom posiadającym prawo czasowego pobytu w jednym z unijnych krajów do swobodnego przemieszczania się po terytorium Unii. Francja nie zgadza się z taką interpretacją i zapowiada, że zamknie granicę przed Tunezyjczykami.

Konflikt zaczął się od zapowiedzi rządu włoskiego, że przyzna nielegalnym imigrantom z Tunezji tymczasowe prawo pobytu, jeśli uciekinierzy będą chcieli udać się do innego kraju europejskiego. Większość z 20 tysięcy Tunezyjczyków, przybyłych na Lampedusę od początku roku, chce trafić właśnie do Francji. Niektórzy już próbują przedostać się przez granicę; wielu z nich nie wpuszczono.
Szef francuskiego MSW Claude Gueant oświadczył w odpowiedzi: - Francja nie chce ucierpieć z powodu fali imigrantów. Wyjaśnił też, odnosząc się do ułatwień proponowanych przez Rzym: - Posiadanie prawa pobytu jednego kraju członkowskiego nie wystarczy. Potrzebny jest również dokument tożsamości, a nade wszystko dowód dysponowania odpowiednimi środkami finansowymi.
- Francja ma absolutne prawo odsyłać imigrantów do Włoch i to będzie robić - oznajmił szef MSW Francji, który wydał specjalny wewnętrzny okólnik dla prefektów o zaostrzeniu kontroli granicznych w przypadku imigrantów.

W przeddzień rozmów z francuskim ministrem szef włoskiego MSW Roberto Maroni oświadczył , że Francja nie może nie przyjmować Tunezyjczyków z tymczasowym włoskim prawem pobytu. - Okólnik ministra spraw wewnętrznych Francji nie mówi, że tymczasowe prawo pobytu nie jest ważne - wskazał Maroni.
Wyraził przekonanie, że obiekcje Francji nie są oparte na istniejących zasadach ruchu w strefie Schengen. Aby ten okólnik mógł wejść w życie, "Francja musiałaby zawiesić stosowanie układu z Schengen albo wystąpić z niego" - oświadczył minister Maroni, zapowiadając, że w piątek powie to szefowi MSW Francji.

Tymczasem tunezyjska straż wybrzeża zatrzymała na Morzu Śródziemnym 190 osób, które na niewielkich łodziach płynęły w kierunku Włoch. -Trwają poszukiwania kolejnych - poinformowało w czwartek tunezyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Włochy i Tunezja zawarły we wtorek porozumienie, w którym władze w Tunisie zobowiązały się do uszczelnienia swej granicy morskiej i tym samym zatrzymania, a przynajmniej znacznego ograniczenia fali uchodźców. Ze swojej strony rząd Silvio Berlusconiego obiecał Tunezji pomoc finansową i techniczną w realizacji tego zobowiązania.

na podstawie: www.tvn24.pl
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.