Portugalia na łasce MFW i Unii Europejskiej

Wczoraj późnym wieczorem premier Portugalii Jose Socrates oświadczył w telewizyjnym orędziu, że jego kraj stracił płynność finansową i będzie się ubiegał o pomoc ekonomiczną ze strony Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji finansowych. Kwotę potrzebną do zbilansowania budżetu Portugalii, która od wielu miesięcy była celem spekulacyjnych ataków na rynku obligacji państwowych, ocenia się na 80 miliardów euro. Podobnie jak w przypadku Irlandii i Grecji, warunkiem udzielenia kredytów będzie wprowadzenie programu antyspołecznych reform gospodarczych i nadzór międzynarodowych instytucji finansowych nad ekonomią kraju.

Prezydent komisji europejskiej Jose Manuel Barroso określił prośbę Portugalii jako „rozsądne posunięcie" i zapowiedział, że Unia Europejska zajmie się jej rozpatrzeniem „tak szybko, jak to możliwe". Oczekuje się, że pieniądze na pomoc dla Portugalii pochodzić będą zarówno z Komisji Europejskiej jak i Europejskiego Banku Centralnego. Władze Międzynarodowego Funduszu Walutowego oświadczyły, że są gotowe do „pomocy" o ile zajdzie taka potrzeba.

Wcześniej władzom portugalskim udało się zebrać około miliarda euro ze sprzedaży obligacji, jednak koszt pożyczek na światowych rynkach finansowych, zaciąganych przez Portugalię wzrósł w ostatnim czasie tak drastycznie, że kraj ten nie byłby w stanie spłacić odsetek od kolejnych kredytów. W ten sposób międzynarodowe rynki finansowe „ukarały" Portugalię za odrzucenie przez jej parlament programu antyspołecznych, neoliberalnych reform zaproponowanych przez rząd Socratesa w zeszłym miesiącu.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.