Włochy: Dwustu imigrantów zginęło w drodze na Lampedusę

W nocy z wtorku na środę w odległości około 70 kilometrów na południe od włoskiej wyspy Lampedusa zatonął w sztormie statek wiozący imigrantów z Libii. Na jego pokładzie znajdowało się około 300 osób, w tym 40 kobiet i 5 dzieci, pochodzących z Libii i kilku innych krajów północnej Afryki, jak również z Bangladeszu. Przybyłe na miejsce statki ratownicze wyłowiły z wody jedynie 20 imigrantów i drugie tyle ciał. Trwa akcja poszukiwawcza na wodach Morza Śródziemnego, między Maltą a Lampedusą.

Na samej Lampedusie, będącej punktem docelowym dla imigrantów z Afryki próbujących dotrzeć do krajów Unii Europejskiej przebywa kilka tysięcy imigrantów z Libii, Tunezji i innych krajów. Władze włoskie umieszczają przybyszów w obozie dla uchodźców, jednak liczba osadzonych kilkakrotnie przekracza pojemność ośrodka, i wielu imigrantów szuka schronienia poza jego terenem. Sytuacja na wyspie jest napięta, a wielu jej włoskich mieszkańców prezentuje jawnie rasistowską postawę. Władze włoskie sukcesywnie przewożą imigrantów do obozów w kontynentalnej części kraju, jednak na ich miejsce wciąż przybywają nowi. Od początu fali zamieszek i rewocji w północnej Afryce przez Lampedusę przewinęło się już ponad 30000 uchodźców. Aby zmiejszyć przeludnienie w obozach dla uchodźców władze Włoch zdecydowały się przyznać tymczasowe prawo pobytu dużej grupie uchodźców z Tunezji.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.