Palestyna: Zamordowano twórcę Teatru Wolności

Juliano Mer-Khamis, założyciel „Teatru Wolności," aktywista na rzecz praw ludności palestyńskiej i pojednania palestyńsko – żydowskiego został wczoraj zamordowany przez nieznanych sprawców przed siedzibą teatru w obozie dla uchodźców w Jeninie na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Juliano Mer-Khamis urodził się w mieszanej, palestyńsko – żydowskiej rodzinie w Nazarecie. Jego matką była Arna Mer, żydowska aktywistka na rzecz praw ludności palestynskiej, ojcem Saliba Khamis, chrześcijanin pochodzenia arabskiego, i jeden z przywódców Komunistycznej Partii Izraela. W młodości Mer-Khamis odbył służbę wojskową w izraelskich siłach zbrojnych, by następnie poświęcić się karierze reżysera. Po wydarzeniach roku 2002, gdy wojsko izraelskie wtargnęło do obozu dla uchodźców palestyńskich w Jeninie zabijając prawie 60 domów i burząc kilkadziesiąt domów Mer-Khamis nakręcił film dokumentalny „Dzieci Arny", poświęcony dziecięcej grupie teatralnej prowadzonej w Jeninie przez jego matkę w latach osiemdziesiątych.
Podczas pracy nad filmem Mer-Khamis poznał historię wielu z dawnych podopiecznych jego matki zostało bojownikami palestyńskich grup partyzanckich i zginęło, co ostatecznie skłoniło go do przeprowadzki do Jeninu i poświęcenia sie pracy z palestyńskimi dziećmi i młodzieżą. W tym celu założym w roku 2006 Teatr Wolności., niezależną przestrzeń działań twórczych dla dzieci palestyńskich uchodźców z obozu w Jeninie. Przy projekcie Teatru Wolności Mer-Khamis współpracował, między innymi, z Zakarią Zubeidi, byłym przywódcą Brygady Męczenników Al-Aksa w Jeninie i żydowskimi aktywistami na rzecz pojednania palestyńsko – żydowskiego ze Szwecji.

Juliano Mer-Khamis został zastrzelony przez zamaskowanych napastników przed wejściem do siedziby Teatru Wolności w Jeninie 4 kwietnia tego roku. Według dzisiejszych infomacji dziennika Jerusalem Post, władze autonomii palestyńskie aresztowały w związku z zabójstwem jednego z lokalnych bojowców Hamasu.
Premier autonomii, Salem Fayyad, potępił zabójstwo aktywisty: „Nie możemy pozostać niemi w obliczu tak nikczemnej zbrodni, która łamie wszystkie zasady człowieczeństwa jak i wyznawane przez nas wartości pokojowego współżycia."
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.