Włochy: policyjny rajd przeciwko anarchistom

IMC
Bolońskie biuro koncernu paliwowego ENI po ataku Bolońskie biuro koncernu paliwowego ENI po ataku
6 kwietnia od samego rana policja zaatakowała i przeszukała anarchistyczne centra socjalne i mieszkania anarchistów w kilkunastu włoskich miastach. "Antyterrorystyczną" operację prowadzono w związku z dochodzeniem w sprawie jednej z grup partyzantki miejskiej, koordynowanym przez bolońską prokuraturę.

W przeszukaniach wzięło udział ponad 300 agentów specjalnych jednostek policji. Naloty, rewizje i przesłuchania przeprowadzono w 60 miejscach w Bolonii, Ferrarze, Modenie, Rzymie, Padwie, Trydencie, Reggio di Calabria, Anconie, Turynie, Lecce, Neapolu, Triescie, Genui, Teramo, Forli, Ravennie i Mediolanie - rzekomo dlatego, że według śledczych, bolońscy insurekcjoniści mieli kontakty z ugrupowaniami anarchistycznymi z innych miast.

Na celowniku policji znaleźli się aktywiści związani z bolońskim centrum "Fuoriluogo".

W trakcie całej operacji aresztowano 5 osób z bolońskiego środowiska anarchistycznego i oskarżono je o spiskowanie w celach przestępczych i przynależność do wywrotowej organizacji, odpowiedzialnej za ataki na przedstawicielstwa władz i korporacji i centra deportacyjne.

Wobec 7 kolejnych anarchistów orzeczono dozór policyjny; skonfiskowano też m.in. anarchistyczną literaturę i sprzęt komputerowy.

Bezpośrednim pretekstem do nowej fali represji zorganizowanej przez włoską policję polityczną Digos było rzekomo poszukiwanie podejrzanych o dokonanie ataku na bolońskie biuro koncernu paliwowego ENI, 29 marca tego roku.

Według lokalnych aktywistów, dochodzenie przeciw insurekcjonistom to kolejny pretekst władz do rozprawy z uczestnikami i organizatorami ulicznych protestów i członkami oddolnych ruchów społecznych.