Londyn: Pikieta w obronie białoruskich więźniów politycznych

W poniedziałek 28 marca ponad 100 osób pikietowało londyńskie biuro firmy PR Grayling domagając się wstrzymania inwestycji tej firmy na Białorusi do czasu uwolnienia wszystkich więźniów politycznych w tym kraju. Na Białorusi w więzieniach i aresztach od czasu rozbitych przez milicję protestów przeciw sfałszowanym wyborom prezydenckim w grudniu zeszłego roku przebywają setki osób. Wśród więźniów reżimu jest też czwórka anarchistów oskarżanych o udział w serii akcji bezpośrednich przeciw reżimowym instytucjom, którym grozi do 12 lat więzienia.

Agencja public relations Grayling jest drugą co do wielkości firmą tego rodzaju na świecie, i jedyną, która prowadzi własne biuro w Mińsku. Kierownictwo firmy twierdzi jednak, że jego firma nie otrzymywała nigdy zleceń od reżimu Łukaszenki.
W londyńskiej pikiecie wzięli udział znani przestawiciele świata filmu, w tym Kevin Spacey i Jude Law. Zdaniem protestujących. każda inwestycja na Białorusi jest formą wsparcia dla tamtejszych władz. Spod siedziby agencji Grayling protestujący przeszli pod parlament, gdzie odbył się happening.

Spacey i Law zaangażowali sie w działania na rzecz więźniów politycznych na Białorusi od czas, gdy poznali aktorów z Wolnego Teatru Białorusi, podziemnej placówki artystycznej działającej w tym kraju bez wiedzy i zgody władz.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.