Czechy: Awaria w elektrowni atomowej Dukovany

Jak podaje IAR, z powodu nieszczelności rurociągów z wodą, chłodzącą rdzeń reaktora 4 w elektrowni atomowej Dukovany w Czechach konieczne będzie jego wyłączenie. Informację o wyłączeniu bloku z powodu nieszczelności rurociągu w systemie odpowietrzania podał rzecznik elektrowni Petr Spilka.

Wadę znaleziono w miejscu, które znajduje się wewnątrz obudowy ochronnej reaktora w tzw. obwodzie pierwotnym systemu chłodzenia, zawierającym silnie radioaktywną wodę pod dużym ciśnieniem. . Nieszczelność rurociągów ujawniły urządzenia pomiarowe. - Jest to drobne uszkodzenie, które nie stanowi żadnego zagrożenia - oświadczył rzecznik. Po zakończeniu procedur wyłączania czwartego bloku będzie można dokładnie określić czas trwania remontu rurociągu.

Podobny przypadek wystąpił w elektrowni Dukovany przed 20 laty. Elektownia atomowa w Dukovanach wyposażona jest w cztery radzieckie reaktory typu VVER 449, zbudowane na początku lat osiemdziesiątych, o mocy od 465 do 500 MW
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.