Irlandzkie banki znów potrzebują publicznych pieniędzy

Pomimo uzyskania niedawno ponad 70 miliardów euro rządowych dotacji, irlandzkie banki znowu stanęły na krawędzi bankructwa. W wyniku kontroli, przeprowadzonej przez konsorcjum firm księgowych i irlandzki bank centraly w czterech największych bankach kraju wyszło dziś na jaw, że by uchronić je przed bankructwem potrzeba conajmniej 24 miliardów euro więcej. Zeszłoroczny krach systemu bankowego zmusił irlandzki rząd do zwrócenia się do Unii Europejskiej o wielomiliardowe pożyczki, i wprowadzenia drastycznych cięć w wydatkach publicznych, co doprowadziło do upadku poprzedniego gabinetu i wcześniejszych wyborów.

Spośród czterech banków, w których przeprowadzono kontrole, Allied Irish Banks potrzebuje conajmniej 13,5 miliarda euro, Bank of Ireland 5,2 miliarda, EBS około półtora miliarda, zaś Irish Life 4 miliardów. Podczas poprzedniej operacji ratunkowej Irlandia częściowo znacjonalizowała banki: Anglo Irish Bank, Allied Irish Bank i EBS, jak się jednak okazuje kwota 70 miliardów euro dotacji, przekazanej wówczas bankom wzamian za przekazane rządowi udziały nie wystarczyła na przywrócenie im płynności finansowej i zabezpieczenie ich na wypadek paniki na rynku. Notowania giełdowe banków, w których przeprowadzono kontrole zostały zawieszone. Zdaniem szefa irlandzkiego banku centralnego, w ramach kolejnej operacji ratunkowej znacjonalizowane zostaną kolejne dwa z zagrożonych upadłością banków, które nie korzystały dotychczas z pomocy publicznej.
Śródki na pokrycie kosztów programu ma zapewnić Europejski Bank Centralny.

O spowodowanie zeszłorocznego załamania na rynku nieruchomości i w sektorze bankowym obwinia się powszechnie tak irlandzkie elity finansowej, jak i politykę władz. Przez wiele lat kolejne gabinety prowadziły neoliberalną politykę deregulacji rynku bankowego, co umożliwiło bankom prowadzenie ryzykownej polityki finansowej związanej ze spekulacjami na rynku nieruchomości. Kryzys, jaki nastąpił jesienią 2010 roku ujawnił także bliskie, personale powiązania irlandzkich polityków i elit finansowych.

W efekcie krachu sektora bankowego w listopadzie zeszłego roku Irlandia zmuszona została do przyjęcia 80 miliardów skrajnie niekorzystnych kredytów z Unii Europejskiej i Banku Światowego, a w ramach negocjacji z tymi instytucjami rząd zobowiązał się do przeprowadzenia serii antyspołecznych reform.
Ogółem upadek systemu bankowego kosztował Irlandię równowartość połowy jej rocznego dochodu narodowego, ponad 17 tysięcy euro na każdego mieszkańca kraju. Państwowy fundusz emerytalny przekazał też na poczet funduszu ratunkowego 18 miliardów euro, zgromadzonych przez mieszkańców kraju na poczet przyszłych emerytur. W niektórych częściach Irlandii ceny nieruchomości spadły o ponad 60%, zaś bezrobocie osiągnęło w marcu tego roku 14.7%.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.