Egipt: Objector przed sądem

Dziś ma odbyć się proces sądowy egipskiego objectora i bloggera, Maikela Nabil Sanada, aresztowanego przez wojskową policję 28 marca wieczorem pod zarzutami „obrazy armii" i „zagrożenia bezpieczeństwa państwa". Aktywiście, którego w sądzie reprezentuje znany adwokat-obrońca praw człowieka Nejad El-Boraee. Maikelowi grozi do 3 lat więzienia.

Maikel Nabil Sanad jest aktywistą politycznym i bloggerem, w kwietniu 2009 roku założył pierwszą w Egipcie organizację przeciwników przymusowej służby wojskowej. Za odmowę służby wojskowej z powodów etycznych został aresztowany 12 listopada 2010 roku, jednak po dwu dniach zwolniono go do domu, a następnie armia uznała go za niezdolnego do służby z powodu stanu zdrowia.
Maikel brał aktywny udział w egipskiej rewolucji, i tego powodu został ponownie aresztowany 4 lutego 2011 i torturowany. Wyszedł jednak z aresztu po 27 godzinach.

Bezpośrednim powodem obecnego zatrzymania i procesu jest tekst, umieszczony przez Maikela na swym blogu. Krytykuje on w nim ingerencję armii egipskiej w wewnętrzne sprawy kraju, jak również rolę wojska podczas niedawnej rewolucji. Rozprawia się przy tym z mitem „armii, która stanęła po stronie społeczeństwa" publikując liczne przykłady zatrzymań i tortur aktywistów przez policję wojskową trwające do dzisiejszego dnia. Wkrótce potem stał się kolejnym dowodem tez postawionych w swym artykule.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.