Wielka Brytania zrezygnuje z nowych reaktorów?

We wczorajszej wypowiedzi dla mediów brytyjski wicepremier Nick Clegg stwierdził, że w wyniku zarządzonego po katastrofie w Fukushimie przeglądu systemów i procedur bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych koszty ich budowy wzrosną na tyle, że kontynuowanie brytyjskiego programu nuklearnego straci ekonomiczny sens.

Zdaniem brytyjskiego wicepremiera, w obecnej sytuacji ekonomicznej rząd jego kraju nie jest w stanie przeznaczyć dodatkowych środków na budowę elektrowni atomowych, zaś inwestujące w energetykę atomową koncerny będą miały poważne kłopoty ze zdobyciem kapitałów na wolnym rynku.
Brytyjski rząd wyraził wstępną zgodę na budowę conajmniej 10 nowych reaktorów atomowych w 8 elektrowniach na terenie kraju, mających zastąpić urządzenia pochodzące ze wczesnych lat sześciesiątych, pracujące w brytyjskich elektrowniach atomowych.

O kontrakt na dostawę reaktorów dla brytyjskich siłowni ubiegają się firmy Areva/EDF z urządzeniem EPR i Westinghouse, oferujące reaktory AP 1000. W zeszłym roku brytyjska agencja bezpieczeństwa atomowego znalazła w obu projektach błędy konstrukcyjne, zagrażające bezpieczeństwu reaktorów. Zdaniem agencji, w reaktorze EPR systemy bezpieczeństwa i podstawowe systemy kontrolne korzystają z tych obwodów, co w razie ich awarii grozi utratą kontroli nad reaktorem. W konstrukcji Westinghouse'a zakwestionowano konstrukcję zewnętrznej osłony reaktora i jednego z głownych zaworów instalacji chłodzącej. Wkrótce potem agencja bezpieczeństwa atomowego została rozwiązana, a na jej miejsce powołano nowy podmiot odpowiedzialny za zatwierdzanie konstrukcji obu reaktorów.
Obie odrzucone przez brytyjski nadzór atomowy konstrukcje startują w przetargu na dostawę reaktorów dla Polski
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.