Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

A+ R A-

Izrael: Aktywista "Anarchiści przeciw Murowi" skazany

IMC
Jonathan Pollak podczas zatrzymania przez izraelskich żołnierzy Jonathan Pollak podczas zatrzymania przez izraelskich żołnierzy

Jonathan Pollak, jeden z założycieli izraelsko-palestyńskiej grupy Anarchists Against the Wall (Anarchiści przeciw Murowi) został skazany na karę grzywny i 3 miesiące pozbawienia wolności za udział w rowerowym proteście przeciw izraelskiej blokadzie i okupacji Gazy w 2008. Był on jedyną zatrzymaną w czasie rowerowej masy krytycznej osobą, którą oskarżono o udział w "nielegalnym zgromadzeniu" i jego organizację oraz jazdę rowerem po Tel Aviwie, tylko z tego względu, ze policja rozpoznała jego twarz z poprzednich protestów. Decyzja ta odwiesza wcześniejszy wyrok w zawieszeniu, jaki otrzymał za "nielegalny protest" przeciw tzw. Murowi Apartheidu. Jonathan ma zacząć odbywanie kary 11 stycznia 2011 r.

Przed sądem w Jerozolimie przeciw tej decyzji protestowały dziesiątki osób. Uznano ją za kolejną próbę zastraszania i kryminalizacji aktywistów społecznych sprzeciwiających się polityce Izraela wobec okupowanych palestyńskich terytoriów.