Niemcy protestują przeciw atomowi, Włochy zawieszają program nuklearny

Ponad 200 tysięcy osób demonstrowało w sobotę na ulicach niemieckich miast przeciwko energii atomowej, domagając się od władz wyłączenia elektrowni jądrowych w Niemczech. Największa demonstracja odbyła się w Berlinie, gdzie - według organizatorów - na ulice wyszło do 120 tysięcy ludzi. Protesty przeciwko energii atomowej odbyły się również w Kolonii, Hamburgu i Monachium.

Hasła wypisane na transparentach protestujący w stolicy Niemiec przestrzegały z kolei: "Energia atomowa niszczy życie" albo "Fukushima jest wszędzie". W demonstracjach wzięły udział całe rodziny z dziećmi, jak również dużo młodzieży i osoby starsze. Do protestów przyłączyli się również politycy opozycyjnej SPD i związkowcy, między innym z centrali DGB. Uczestnicy demonstracji uczcili minutą ciszy pamięć ofiar niedawnego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.

"Światła nie zgasną, jeśli w Niemczech nie będzie elektrowni atomowych" - powiedział szef niemieckiej centrali związków zawodowych DGB Michael Sommer, przemawiając do uczestników protestów w Berlinie. Apelował o jak najszybszy rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Przewodniczący SPD, Sigmar Gabriel powiedział, że tak liczne demonstracje są dowodem, że mieszkańcy Niemiec chcą rezygnacji z energii atomowej. "Najstarsze elektrownie jądrowe muszą być natychmiast i ostatecznie wyłączone" - powiedział Gabriel, dodając, że polityka w sprawie energii atomowej jest przedmiotem "przedwyborczych manewrów" chadecko-liberalnej koalicji. Zdaniem opozycji, ogłoszone przez rząd Merkel moratorium zawieszające wejście w życie ustawy, przedłużającej okres eksploatacji niemieckich elektrowni atomowych jest taktycznym wybiegiem.

W środę 23 marca w obliczu masowego sprzeciwu mieszkańców kraju wobec energetyki atomowej rząd Włoch ogłosił zawieszenie na rok realizacji dekretu o lokalizacji pierwszej w tym kraju elektrowni atomowej i przełożeniu o dwa lata opracowania krajowej strategii nuklearnej.
Gabinet Silvio Berlusconiego, który początkowo planował rozpocząć w 2013 roku budowę pierwszej z czterech elektrowni atomowych, zrobił w ten sposób duży krok wstecz na drodze, której celem miał być szybki powrót do produkcji energii nuklearnej. Wkrótce miał rozpocząć się istotny etap decyzyjny, to jest przyjęcie rozporządzenia w sprawie lokalizacji tych elektrowni.

"Roczne moratorium w tej sprawie to rozsądna decyzja, wynikająca z ostrożności, poszanowania zaniepokojenia obywateli w obliczu nadzwyczajnych wydarzeń, które wywołały wielkie poruszenie opinii publicznej" - oświadczyła minister ochrony środowiska Stefania Prestigiacomo. "Dzisiaj, prawie dwa tygodnie po trzęsieniu ziemi i tsunami, które zniszczyło Japonię, nie mamy wciąż pełnej jasności na temat tego, co się stało i co się dzieje obecnie" - podkreśliła szefowa resortu. Wcześniej minister rozwoju gospodarczego Paolo Romani mówił o potrzebie "przerwy na refleksję" nad produkcją energii jądrowej.

Z przedstawionego we wtorek sondażu wynika, że 68 procent Włochów w wieku od 18 do 70 lat sprzeciwia się wykorzystaniu energii nuklearnej w swym kraju.
W zeszłym tygodniu serwis Wikileaks ujawnił amerykańską depeszę dyplomatyczną, z której wynika, że władze Włoch odstąpiły od rygorystycznych, europejskich norm bezpieczeństwa atomowego pod presją amerykańskich koncernów, ubiegający się o atomowe kontrakty.

na podstawie: www.energetyka.wnp.pl
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.