Nowa fala protestów społecznych w Grecji

(F.A. Łódź)
Jak informuje internetowy serwis From the Greek Streets, w Grecji rozpoczyna się nowy sezon protestów społecznych przeciwko antykryzysowej polityce władz. Trwają okupacje siedzib lokalnych samorządów 5 greckich miast, z każdym dniem coraz więcej szkół jest też okupowanych przez uczniów w proteście przeciwko ich likwidacji. W piątek w dniu greckiego święta narodowego ulicami wielu miast przeszły studenckie marsze protestacyjne.

Ratusze w Atenach, Heraklionie, Lesbos, Kozani i Amintaio są okupowane przez pracowników tymczasowych domagających się przedłużenia kontraktów. W odpowiedzi na rządowe plany likwidacji 1000 spośród 16000 greckich szkół rosnąca z każdym dniem liczba placówek oświatowych jest zajmowana przez uczącą się w nich młodzież. Lekarze szpitalni zapowiadają dwudniowy strajk na 30 i 31 marca w proteście przeciwko cięciom wydatków na opiekę medyczną.
25 marca, w rocznicę antytureckiego powstania w roku 1821 ulicami greckich miast przeszły tradycyjne marsze studentów i wykładowców, które miały w tym roku otwarcie antyrządowy przekaz. W wielu miejscach ich uczestnicy wyprosili z mówic rządowych oficjeli.
F.A. Łódź

F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.

E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ostatnie od F.A. Łódź

W górę