Pół miliona ludzi na antykryzysowym marszu w Londynie

Ponad pół miliona ludzi wzięło dziś udział w londyńskim proteście przeciwko antyspołecznej polityce rządu, cięciom w wydatkach socjalnych i planom zwolnienia z pracy prawie 400 tysięcy pracowników sektora publicznego. Manifestacja, zwołana przez główne centrale związkowe w tym TUC i Unite, była największym protestem ulicznym w Wielkiej Brytanii od 8 lat. W ramach Radykalnego Bloku Robotniczego prostetowali również anarchiści i członkowie syndykalistycznych związków zawodowych, których zebrało się prawie 8000. Po południu na ulicach śródmieścia Londynu doszło do starć z policją i ataków na siedziby banków, hoteli i korporacji

Przebieg dzisiejszych wydarzeń w Londynie na podstawie Indymedia London:
18:00 Policja zaatakowała protestujących na Piccadilly Circus, próbujac okrążyć zmierzających tam z odsieczą demonstrantów. Zaatakowano siedziby banków Lloyds TSB i Santander, jak również hotel Ritz. Pod okupowanym sklepem Fortnum and Mason policja atakuje protestujących pałkami, jedna osoba doznała obrażeń głowy. W samym sklepie, okupowanym przez członków Uncut UK panuje spokojna atmofera. Na zajętym przez protestujących Trafalgar Square wzniesiono namiot, na placu zbierają się kolejni demonstranci. Koniec związkowego marszu dotarł dopiero do Hyde Parku, co obrazuje skalę dzisiejszego protestu.
17:30 Członkowie Uncut UK podjęli okupację sklepu Fortnum and Mason, który jak niedawno wyszło na jaw dzieki machinacjom finansowym uniknął zapłacenia 40 milionów funtów podatków. Miejsce okupacji zostało otoczone przez policję, w kierunku budynku zmierza około 100 policjantów z oddziałów szturmowych.
Policja informuje o 13 aresztowaniach, podczas starć jej funkcjonariusze brutalnie pobili kobietę.
17:00 Samba dotarła na Piccadilli Circus, policja ewakuuje się z placu. Informacje o obrażeniach 4 policjantów. Przed siedzibą Fortnum and Mason trwa street party, wokół niego dochodzi do przepychanek z policją. Do sklepu wdarło się około 150 osób, które wywiesiły z okien anarchistyczne flagi i bannery Uncut UK.
Na Oxford Circus anarchiści podpalili kukłę konia trojańskiego, który towarzyszył im na trasie dzisiejszego pochodu. Protestujący wycofują się stamtąd przy dźwiękach sound systemów.
16:30 Samba zmierza w kierunku Oxford Circus niosąc trumnę symbolizującą śmierć usług publicznych w Wielkiej Brytanii. Sam plac blokuje kilka tysięcy ludzi, grają sound systemy. Policja zbiera siły w rejonie placu. Na Oxford Street zniszczono łącznie 13 sklepów. Na Regent Street centralny sklep firmy Apple obrzucano bombami z farbą.
4:00 Starcia z policją na Audley Street i w okolicach ambasady USA. Około 200 osób odpowiedziało kamieniami na plicyjną szarżę na protestujących. Według policji już 14 uczestników protestu odniosło obrażenia. W okolicy wybito szyby w hotelu Mayfair, kawiarni Starbucks i salonie Porsche, jak również w banku HSBC.
15:30 Hotel Ritz na Piccadilly Circus zaatakowany kamieniami i bombami z farbą. Starcia z policją na Shaftsbury Avenue i West Endzi. Próba ataku na hotel Hilton na Park Avenue.
15:00 Czarny Blok w sile około 150 osób zaatakował policję na Shaftsbury Avenue. Radiowozy obrzucono bombami z farbą, a funkcjonariuszy kamieniami. Zaatakowano sklepy Tesco, Carphone Warehouse i drogerię Boots, jak również oddział banku Lloyds.
14:30 Czarny Blok przerwał policyjny kordon na Shaftsbury Avenue, trwa walka z użyciem kamieni, petard i bomb z farbą. Wybito szyby w banku HSBC i sklepie Topshop na Oxford Circus.
13:30 Poza trasą głównego marszu trwają zdecentralizowane akcje bezpośrednie. Okupacja Mc Donaldsa na Leicester Square, radykalny blok robotniczy pod Downing Street.
13:00 Wystartował główny marsz, w którym udział bierze około 450 000 osób, i wciąż dochodzą kolejne.
11:30 Tysiące uczestników protestu zbierają się na Embankment. Po drugiej stronie Tamizy, w Kennington Park, na miejscu zbiórki radykalnego bloku robotniczego jest około 2000 osób. Mniejsze marsze zbierają się w różnych punktach Londynu.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.