Unia Europejska zarządza testy bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych

Podczas zakończonego właśnie szczytu Unii Europejskiej w Brukseli ustalono, że jesienią tego roku w elektrowniach atomowych na terytorium Unii Europejskiej przeprowadzone zostaną testy wytrzymałościowe i przegląd systemów bezpieczeństwa. Testy będą dobrowolne, co oznacza, że kraje posiadające najbardziej przestarzałe i zawodne reaktory nie będą zobowiązane do sprawdzenia poziomu ich bezpieczeństwa. Z przecieków w Komisji Europejskiej wynika, że na testowanie swych reaktorów nie zgodzi się zapewne Wielka Brytania i prawdopodobnie Szwecja, stan nuklearnych instalacji sprawdzą za to Niemcy, Francja i Hiszpania. Oznacza to, że jedynie nieco ponad połowa z 143 reaktorów atomowych na terenie UE zostanie objęta jesiennymi testami.

Źródła w Komisji Europejskiej nie wykluczają, że na zbadanie swoich najbardziej przestarzałych z 19 reaktorów nie zdecyduje się Wielka Brytania. Także Szwecja z 10 czynnymi reaktorami nie złożyła deklaracji w tej sprawie, ale na przeprowadzenie badań zdecydowane są: Francja (58 reaktorów), Niemcy (17) i Hiszpania (10).
W trakcie budowy jest sześć reaktorów w UE. Plany budowy mają m.in. Polska i Włochy, z kolei Niemcy rozważają wycofanie się z produkcji energii z atomu.
Zakres i warunki przeprowadzania stress testów w UE ma jak najszybciej opracować Europejska Grupa Organów Regulacyjnych ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSREG) pod nadzorem Komisji Europejskiej. . Kryteria testów mają być opracowane z wykorzystaniem dostępnej wiedzy fachowej "w szczególności Stowarzyszenia Zachodnioeuropejskich Organów Nadzoru Instalacji Jądrowych". Mają je przeprowadzić "właściwe organy krajowe", co w praktyce może oznaczać krajowych regulatorów energetyki jądrowej. Wstępny raport z testów ma powstać do końca tego roku.

Obecny na szczycie w Brukseli premier Tusk oświadczył, że gdyby w Polsce istniała elektrownia atomowa, nie miały nic przeciwko przeprowadzeniu w niej testów wytrzymałościowych i systemów bezpieczeństwa pod nadzorem instytucji europejskich, podkreślając konieczność zagwarantowania maksymalnego poziomu bezpieczeństwa w instalacjach nuklearnych. Premier nie powiedział jednak, czy jego rząd zamierza w zwiąku z testami opóźnić planowaną na połowę tego roku nowelizacje prawa atomowego i warunków jesiennego przetargu na budowę pierwszej w naszym kraju elektrowni atomowej tak, by możliwe było uwzględnienie w nich wniosków z jesiennych testów.

Podczas brukselskiego szczytu przyjęto również projekt unijnej dyrektywy dotyczącej gospodarki odpadami promieniotwórczymi i zużytym paliwem jądrowym. Projekt nakłada na poszczególne kraje obowiązek budowy własnych składowisk toksycznych odpadów z elektrowni, nie zakazuje jednak budowy wspólnych, atomowych wysypisk przez grupy krajów. Oznacza to w praktyce zielone światło dla dalszego eksportu radioaktywnych odpadów na terenie Unii Europejskiej.
Jak oceniają organizacje antyatomowe, możliwość pobierania opłat za składowanie radioaktywnych odpadów pochodzących np. z Niemiec w polskich składowiskach jest jednym z powodów promowania przez obecny rząd programu energetyki atomowej.

Ponowną kontrolę własnych standardów bezpieczeństwa atomowego zapowiada również ONZ „W związku z wydarzeniami w Japonii pojawiły się głosy, że nadszedł czas na ponowne przemyślenie międzynarodowego reżimu bezpieczeństwa nuklearnego i ja popieram te głosy" - poinformował w piątek sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.