G4S wspiera izraelską okupację Zachodniego Brzegu Jordanu

Duńsko – brytyjska korporacja G4S, dostarczająca rozwiązania i usługi z zakresu bezpieczeństwa znalazła się pod ostrzałem organizacji broniących praw człowieka i grup propalestyńskich po tym, jak wyszło na jaw że firma ta dostarcza wyposażenie i usługi dla izraelskich punktów kontrolnych, posterunków policji i więzień, jak również nielegalnych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Radni w kilku miastach na terenie Danii, w tym w Kopenhadze, Roskilde, Odense i Aarhus rozważają zerwanie podpisanych z G4S kontraktów.

Według raportów organizacj i broniących praw więźniów palestyńskich w Izraelu, w więzieniach w tym kraju przebywa obecnie 5640 więźniów politycznych, w tym 37 kobiet i 213 nieletnich. W latach 2005 – 2009 za różnorakie „przestępstwa" przeciwko bezpieczeństwu kraju sądy izraelskie skazały na kary pozbawienia wolności ponad 2000 palestyńskich dzieci. Wielu palestyńskich więźniów odbywa kary na terytorium Izraela, co stanowi złamanie zasad 4 Konwencji Genewskiej, zakazującej okupantowi przetrzymywania obywateli okupowanego kraju w więzieniach na własnym terytorium. Przeniesienie do zakładu karnego na terenie Izraela narusza prawo więzionych Palestyńczyków do kontaktu z rodziną i obrońcą, którzy w celu spotkania z przebywającym w Izraelu więźniem muszą się ubiegać o przepustki uprawniające do wjazdu na teren tego kraju.

Na swej stronie internetowej G4S chwali się, że świadczy swe usługi w conajniej 3 izraelskich więzieniach, w których przetrzymywanych jest łącznie 4900 palestyńskich więźniów politycznych: w Ofer, Megido i Keztiot.
Pod wpływem międzynarodowej kampanii nacisku G4S wydała 11 marca oświadczenie, w którym zapowiada, że nie przedłuży kontraktów na dostawę usług z zakresu bezpieczeństwa dla posterunków drogowych, komisariatów i więzień na Zachodnim Brzegu Jordanu. Firma nie zamierza jednak rezygnować ze współpracy z izraelskim więziennictwem ani z nielegalnymi osiedlami żydowskimi na Zachodnim Brzegu, którym G4S zapewnia ochronę.

W Wielkiej Brytanii G4S na mocy podpisanego z rządem kontraktu prowadzi więzienia deportacyjne i organizuje deportacje „nielegalnych" imigrantów – podczas jednej z nich w zimie tego roku na pokładzie samolotu linii British Airways pracownicy firmy udusili eskortowanego imigranta na śmierć.
W Polsce G4S zajmuje się ochroną ambasad, współpracuje również z większością dużych banków i sieci supermarketów, a ostanio podpisała umowę z PKP Intercity na ochronę pociągów. Wykaz polskich kientów firmy pod linkiem:
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.