Węgry: Demonstracje przeciwko rządowej cenzurze

Wśród demonstrantów powiewały czarno-czerwone flagi grup anarchistycznych Wśród demonstrantów powiewały czarno-czerwone flagi grup anarchistycznych
27 stycznia tysiące osób w kilku miastach Węgier wzięło udział w protestach przeciwko nowej ustawie „medialnej” która wprowadziła min. wymóg rejestracji wszystkich mediów, w tym internetowych, takich jak witryny, portale, fora, blogi itd. oraz możliwość delegalizacji medium jeżeli nie będą w „w sposób zrównoważony” relacjonować wydarzeń.   Media ma nadzorować Rada ds. Mediów, której 5 członków wybiera parlament. W jej obecnym składzie wszyscy należą do rządzącej na Węgrzech centroprawicowej partii Fidesz, która ma ponad 2/3 miejsc w parlamencie.

Największa demonstracja odbyła się na Placu Kossutha w centrum Budapesztu. Demonstranci trzymali transparenty z napisami "Zwróćcie nam nasze media", w tłumie można było dostrzec czarno-czerwone flagi grup anarchistycznych. Wielu ludzi zakleiło usta taśmą izolacyjną. Policja nie dopuściła manifestantów do gmachu parlamentu blokując część placu. Funkcjonariusze legitymowali przechodniów na pobliskich ulicach. Na słupach oświetleniowych zamontowano prowizoryczne kamery przemysłowe.

Podobne manifestacje odbyły się w innych węgierskich miastach w Pecsu i w Szegedinie.