Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

A+ R A-

Plany wydawnicze Oficyny Trojka

W maju 2014 roku Oficyna Trojka przewiduje uczczenie 200 - lecia urodzin Michaiła Aleksandrowicza Bakunina (1814 - 1876). 

Chcielibyśmy mieć skromny udział w  badaniach i analizach mu poświęconych, m.in. poprzez przygotowywanie i wydawanie  książek dotyczących tego niedocenionego myśliciela i praktyka rewolucji, z którego wskazówek i bogatego dorobku i dziś należałoby czerpać - bez religijnej ekstazy do wszelkich autorytetów, którą Bakunin zdecydowanie odrzucał. Podjęliśmy w tym celu współpracę z dr Antonim A. Kamińskim, jednym z najlepszych znawców myśli i dziejów Bakunina, autora m.in. świetnie napisanej i znakomicie opracowanej monografii "Michaił Bakunin. Życie i myśl", na którą składają się obecnie dwa tomy (trzeci znajduje się w przygotowaniu).

W następstwie rewolucyjnych procesów zachodzących w naszym wydawnictwie w najbliższym czasie przewidujemy więc wydanie:

-   zbioru sentencji, aforyzmów, ciętych replik, dowcipnych zwischenrufów i  głębokich  refleksji  Bakunina, których w jego bogatym  dorobku pisarskim jest bez liku.  Część z nich,  jak “Radość niszczenia jest zarazem radością tworzenia”,   weszła na stałe do skarbnicy "skrzydlatych myśli”, inne czekają na spopularyzowanie, wszystkie – zadziwiają  celnością spostrzeżeń, trafnością uogólnień i intelektualną żywotnością. 

- listu Bakunina do Siergieja Nieczajewa z 2 VI 1870, w którym,  rozprawiając   się z praktyką “nieczajewszczyzny”, dał zwarty wykład swego rewolucyjnego światopoglądu; w aneksie - wybór nieznanych w Polsce pism Nieczajewa.

Oficyna Trojka wydała dotychczas dwie książki Bakunina/o Bakuninie do których lektury serdecznie zapraszamy. Pierwsza z nich „Bóg i państwo” , jedno z  najbardziej znanych dzieł Bakunina, to pozycja opublikowana w serii "Biblioteka Klasyków Anarchizmu", która zawiera również fragmenty „Państwowości a Anarchii” oraz pracę „Komuna paryska a idea państwa”.  Publikacja ta jest pierwszym pełnym, polskim wydaniem tej książki od 1889 roku – tym bardziej więc jest warta uwagi.  Wcześniej w ofercie Trojki znalazła się też pozycja „Bakunin i Marks – Autonomia sporu w I Międzynarodówce” Mariusza Olszewskiego. Oprócz tego, cały czas dostępne są w naszym Bractwie również liczne broszury stanowiące wycinki prac Bakunina lub omawiające jego dorobek intelektualny i działalność rewolucyjną. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do naszego sklepu internetowego lub odwiedzenia poznańskiej księgarni Zemsta, gdzie wszystkie te pozycje można znaleźć. 

Redakcja

Redakcja

Strona www: www.federacja-anarchistyczna.pl E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.