"Michaił Bakunin. Życie i myśl. (1814-1876)" Antoni A.Kamiński

Michaił Bakunin. Życie i myśl. Tom 1. Od religii miłości do filozofii czynu (1814-1848)

Książka jest pierwszą częścią zamierzonej trylogii biograficznej Michaiła Bakunina, jednego z najwybitniejszych inicjatorów i protagonistów rewolucyjnych niepokojów w XIX w., a także jednego z twórców doktryny anarchistycznej i założyciela ruchu opartego na jej założeniach. Część druga pt. Podpalacz Europy obejmie lata 1848–1864, część trzecia – Anarchista – opowiadać będzie o latach 1864–1876, a więc o końcowym okresie jego życia. Jest to pierwsza biografia Bakunina w polskiej literaturze. W charakterystyce osobowości Bakunina autor starał się unikać pułapek psychologicznej beletryzacji i pokusy wypełniania materiałowych luk domysłami, natomiast opatrzył książkę bogatym aparatem przypisowym i wielojęzyczną bibliografią. Jednocześnie jest to książka „do czytania” – nie brakuje w niej opisów dramatycznych wydarzeń, których w życiu Bakunina było bez liku, pojawiają się w niej zabawne historie i anegdoty. Niebagatelne znaczenie ma też bogactwo ilustracji dokumentujących życie bohatera książki.

Źriódło: http://ksiegarnia.ue.wroc.pl/filozofia/24238,michail_bakunin_zycie_i_mysl_tom_1_od_religii_milosci_do_filozofii_czynu_1814_1848.html

Michaił Bakunin. Życie i myśl. Tom 2. Podpalacz Europy (1848-1864)

W drugim tomie trylogii o kolejach losu Michaiła Bakunina autor barwnie i wartko opisuje jego działalność podczas wiosny ludów, pobyt w więzieniu, zesłanie na Syberię i spektakularną ucieczkę do Ameryki, a stamtąd z powrotem do Europy. Bakunin mimo tego nie zrezygnował z rewolucyjnej roboty, angażując się w walkę Polaków z caratem. Po przegranym powstaniu styczniowym wyjechał do Włoch, gdzie trochę odpoczywał, a trochę zbierał siły do dalszej działalności.

Źriódło: http://ksiegarnia.ue.wroc.pl/filozofia/24258,michail_bakunin_zycie_i_mysl_tom_2_podpalacz_europy_1848_1864.html

O autorze biografii

Dr Antoni A. Kamiński (ur. 1947) studiował  filologie polską i filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w Katedrze Filozofii i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz w Katedzre Politologii Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Autor wielu publikacji z zakresu historii polskiej i rosyjskiej myśli społeczno-politycznej XIX i XX wieku.

Na zdjęciu dr Antoni A. Kamiński podczas wystąpienia na konferencji naukowej "Z dziejów polskiego anarchizmu" w Pobierowie 2/3 grudnia 2010 r.
Autor: Arkadiusz J. Jeleń