Nowa publikacja o polskim anarchiście Wacławie Machajskim - "Robotnik umysłowy 1911" prof. Lecha Dubela

Dzięki staraniom prof. Lecha Dubela, badacza życia i dorobku Machajskiego, ukazała się książka "Robotnik umysłowy 1911". Bazuje ona na rosyjskojęzycznym rękopisie Machajskiego, datowanym na rok 1911, w oryginale nie posiadającym tytułu. Rękopis znajduje się w zbiorach International Institute of
Social History w Amsterdamie. O losach tekstu niewiele wiadomo – prof. Dubel przypuszcza, że jest to skrócona, popularyzatorska wersja wcześniejszych jego prac, zawierających kluczowe tezy teorii
Machajskiego. Tamte teksty wydano w niewielkim nakładzie i na początku II dekady XX wieku były właściwie niedostępne – prawdopodobnie zatem Machajski przygotował publikację syntetyczną, jednak z nieznanych powodów nie doczekała się ona edycji. Jak pisze prof. Dubel, Czytelnik poznaje tu czołowe założenie Machajskiego: wykształcenie jest formą własności, zatem jest podstawą pozycji klasowej inteligencji. Zdaniem Machajskiego inteligencja jest częścią klasy wyzyskującej proletariat...
Książkę z niepublikowanym wcześniej tekstem Machajskiego wydano nakładem Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, przekładu tekstu Machajskiego na polski dokonała Halina Sajewicz. Właściwy tekst poprzedza obszerne wprowadzenie autorstwa prof. Dubela, prezentujące kluczowe fakty z życia Machajskiego oraz główne założenia jego teorii. Dzięki temu nie tylko otrzymaliśmy nieznany wcześniej tekst, ale także stosowne wprowadzenie dla czytelników, którzy nie zetknęli się dotychczas z postacią i dorobkiem Jana Wacława Machajskiego.

Książka jest w cenie 22 zł+ 6,50 zł (przesyłka listem poleconym ekonomicznym). Pieniądze należy przelać na konto WSHE Zamość w Banku BPH S.A. o /Zamość nr 69 10 6000 76 0000 32 0000 93 59 01 z dopiskiem "Robotnik umysłowy" i podać na jaki adres wysłać książkę.