Łódź – Ratuj miasto, odwołaj Zdanowską!

Reprezentanci inicjatywy obywatelskiej STOP Likwidacji Łodzi złożyli w piątek w urzędzie miasta zawiadomienie o rozpoczęciu zbiórki podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydent miasta, Hanny Zdanowskiej. Aktywiści inicjatywy zamierzają zebrać potrzebne do tego 59 tysięcy podpisów na ulicach miasta, oraz prowadzić kampanię na rzecz referendum w Internecie. Zgodnie z przepisami, od czasu zgłoszenia rozpoczęcia zbiórki podpisów mają na to dwa miesiące, Termin upływa 3 kwietnia.
Inicjatywa STOP Likwidacji Łodzi zarzuca neoliberalnym władzom miasta z prezydent Zdanowską na czele doprowadzenie do jego stopniowej degradacji poprzez antyspołeczną politykę i stałe obniżanie standardu miejskich usług społecznych. Działacze inicjatywy zwracają uwagę, że to właśnie pod rządami Zdanowskiej dramatycznie pogorszyła się jakość miejskiego transportu, a kolejnym liniom komunikacji miejskiej grozi likwidacja. Stale pogarsza się stan komunalnych nieruchomości, czemu towarzyszą podwyżki czynszów w miejskich lokalach, zapowiedzi budowy osiedli kontenerowych i pełzająca prywatyzacja miejskich nieruchomości. Za sprawą polityki władz miasta likwidowane są publiczne szkoły i zakłady opieki zdrowotnej. Stale rośnie też zadłużenie Łodzi.
Jak piszą działacze Inicjatywy na swej witrynie internetowej (https://sites.google.com/site/stoplikwidacjilodzi/o-nas ):
„Wierzymy, że ta obywatelska inicjatywa udowodni, że to Łodzianie, niekoniecznie związani z tą czy inną partią, mogą rządzić swoim miastem, tak aby rozwiązywać swoje codzienne problemy. Nie jesteśmy niewolnikami polityków, nie dajmy się omamiać ich populistycznymi wizjami bez pokrycia, zwłaszcza wtedy, kiedy równolegle do tego czym nas mamią, robią co chcą, mając nas tak naprawdę serdecznie gdzieś.
Do tego wystarczy trochę odwagi.”
Inicjatywa STOP Likwidacji Łodzi posiada również swój profil na FB: