Łódź: Zielone światło dla budowy spalarni śmieci

Pomimo protestów mieszkańców łódzkiego Widzewa i wspierających ich ekologów Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił w piątek zażalenie na decyzję o inwestycji. Ekologom zostaje jedynie odwołanie do NSA, jeśli z niego zrezygnują budowa spalarni dostanie zielone światło. Tymczasem nie jest przesądzone, czy miasto, pomimo wszystkich zezwoleń, rozpocznie inwestycję. Budowa spalarni ma kosztować miliard złotych, co stanowi prawie jedną trzecią budżetu miasta, zaś nie wiadomo, czy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyzna na nią dotację, bez której Łódź nie udźwignie kosztów budowy.

W czerwcu 2010 r. prezydent Łodzi podpisał pierwszy dokument, który dawał zielone światło inwestycji, czyli uwarunkowania środowiskowe. Zaprotestowało Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi, Stowarzyszenie Silesia oraz Zieloni RP. Zieloni twierdzili, że nie są przeciwni spalarni jako takiej, nie podoba im się, że wybudowana ma być w przestarzałej technologii z dymiącym kominem. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi podtrzymało jednak decyzję władz miasta i oddaliło wszystkie trzy protesty. Zieloni odwołali się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Ten w piątek 8 lipca oddalił wniosek ekologów. Tym została już tylko droga kasacji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Przeciwko spalarni protestowali też mieszkańcy osiedla Chrobrego na Widzewie. Zebrali dwa tysiące podpisów, zorganizowali również cykl demonstracji przed siedzibami miejskich władz.