Łódź: Obywatelski projekt uchwały w obronie szkół

Do łódzkiej rady miejskiej trafił podpisany przez 21 tysięcy Łodzian społeczny projekt uchwały przeciwko likwidacji 19 szkół na terenie miasta. Podpisy pod projektem zbierali rodzice uczniów szkół przeznaczonych dozamkniecia, związkowcy z ZNP i lokalni politycy SLD.

Tomasz Kacprzak, szef Rady Miejskiej, zapewnił wnioskodawców, że projekt trafi na sesję w najbliższym możliwym terminie. Najpierw prawnicy magistratu sprawdzą projekt pod względem formalnym, a urzędnicy - skontrolują prawidłowość złożonych podpisów.

Obywatelski projekt uchwały może przygotować i złożyć każdy Łodzianin, o ile zbierze pod nim conajmniej 6 tysięcy podpisów.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.