Będzie referendum w sprawie elektrowni atomowych?

W ostatnich dniach kolejni prominentni politycy sugerują możliwość przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie budowy w Polsce elektrowni atomowych. W poniedziałek ogłoszenia takiego referendum nie wykluczył premier Tusk, dziś, na poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu sesji Rady Bezpieczeństwa Narodowego podobne propozycje zgłosić miał lider SLD, Grzegorz Napieralski.

Na odbywające się pod przewodnictwem prezydenta Komorowskiego spotkanie RBN Napieralski przywiózł list do prezydenta. Zawiera on, poza skierowaną do głowy państwa propozycją ogłoszenia referendum w sprawie budowy elektrowni atomych przygotowany przez SLD kalendarz publicznych debat i konsultacji w tej sprawie.

Bezpośrednim powodem zwołania poświęconego bezpieczeństwu energetycznemu spotkania RBN były trwające na forum Unii Europejskiej dyskusje o przyszłości energetyki nuklearnej i bezpieczeństwie elektrowni atomowych. Po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I ministrowie energetyki krajów UE podczas cyklu spotkań w Brukseli podjęli decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych testów systemów bezpieczeństwa w 33 elektrowniach atomowych na terenie Unii, rozważane jest także zaostrzenie unijnych standardów kontroli nad tego typu zakładami
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.