Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

A+ R A-

Polska: Kapitaliści przywołują rząd do porządku

Czarny Sztandar

W wywiadzie, udzielonym dziennikowi Rzeczpospolita i publikowanym przez większość krajowych mediów korporacyjnych, prezes Business Centre Club, jednej z największych organizacji polskich kapitalistów, Marek Goliszewski krytykuje rząd Platformy Obywatelskiej i grozi, że w razie odrzucenia postulatów wielkiego biznesu partia ta utracić może poparcie finansowych elit.

Prezes stowarzyszenia kapitalistów uważa, że dalszy wzrost długu publicznego doprowadzi wkrótce do przekroczenia zapisanych w konstytucji progów zadłużenia państwa i w konsekwencji zmusi władze do drastycznych oszczędności w wydatkach na cele społeczne, które z kolei doprowadzą do protestów na skalę znaną z Grecji.

Receptą na uniknięcie tej nieprzyjemnej dla rządzących sytuacji ma być „Plan stabilizacyjno – ratunkowy” przygotowany przez Business Centre Club. Zakłada on, w największym skrócie... dalsze, neoliberalne oszczędności na wydatkach społecznych przy równoczesnym obniżeniu podatków. Na celowniku kapitalistów znajdują się przede wszystkim zasiłki finansowane z budżetu państwa, które, według słów Goliszewskiego „rząd rozrzuca dziś na prawo i lewo”(!!!), wydatki budżetowe na cele socjalne i ubezbieczenia dla rolników. Prezes BCC postuluje również redukcję zatrudnienia w administracji państwowej i obniżkę VAT do 19%, co ma jego zdaniem przynieść oszczędności sięgające 60 miliardów złotych w roku 2013.